Додик оспорава Инцка

Валентин Инцко нема овлашћења да оспорава законе које доноси Народна скупштина Републике Српске, тврди председник РС Милорад Додик.

Председник Републике Српске Милорад Додик обавестио је амбасадоре земаља Европске уније и Савета за имплементацију мира у БиХ да високи међународни представник у БиХ Валентин Инцко нема права да обезвређује законе које доноси скупштина Републике Српске.

Додик у писму наводи да је непосредан повод за његово обраћање амбасадорима Савета налог којим је високи представник Валентин Инцко, 5. јануара, обуставио примену Закона о статусу државне имовине која се налази на територији РС и забрањено јој је да њом располаже.

Подсећајући да се Инцко приликом доношења такве одлуке позвао на овлашћења која има по основу Анекса 10 Дејтонског споразума, Додик истиче да је РС једна од потписница тог споразума, па и овог анекса, као и да није дозвољено да било ко добијени мандат за деловање користи против онога од кога је тај мандат добио.

Додик, такође, тврди да ентитетима припадају све државне функције и надлежности, осим оних које Уставом БиХ нису изричито дате институцијама БиХ, наглашавајући да ниједним чланом Устава БиХ Босни и Херцеговини није дато право на било какву имовину.

Председник РС је позвао амбасадоре држава чланица ЕУ и Савета да поштују владавину права, истичући да је то једини начин да се обезбеди опстанак државе БиХ.

Високи представник Валентин Инцко је 5. јануара суспендовао примену Закона РС о статусу државне имовине до коначне одлуке Уставног суда БиХ о том питању.

Питање уставности тог закона покренуо је лидер Странке демократске акције Сулејман Тихић.

Тим законом предвиђено је да се државна имовина на територији РС књижи као власништво тог ентитета.

Амбасадори Савета за имплементацију мира, осим амбасадора Русије, упозорили су недавно РС да не усваја ни Закон о катастру, који РС намерава да донесе по хитном поступку, а предвиђа да се успостави евиденција непокретности и права над њима.

Без обзира на та упозорења, парламент РС је јуче усвојио тај закон.

Међународна заједница инсистира да се питање статуса државне имовине у БиХ реши на државном, а не ентитетском нивоу.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 20. јануар 2026.
3° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом