Петнаест година од Дејтона

Дејтонским мировним споразумом, који су 21. новембра 1995. парафирали тадашњи председници БиХ Алија Изетбеговић, Хрватске Фрањо Туђман и Србије Слободан Милошевић, званично је окончан троипогодишњи рат у Босни и Херцеговини.

Петнаест година после прихватања тог споразума, високи представник у БиХ Валентин Инцко оценио је да су економски потенцијали за БиХ добри и да је напредак могућ и на политичком пољу.

"БиХ је у фази када је успех на дохват руке, али са само мало више добре политичке воље и више поштовања другог", сматра високи представник.

Инцко је подсетио да су октобра одржани општи избори, те да "политика у БиХ има прилику да се коначно одмакне од бучне реторике дискусија вођених током кампање, и да се фокусира на стварне изазове са којима се суочавају грађани".

Високи представник је подсетио да је ЕУ недавно укинула визе грађанима БиХ, те да домаћи политичари не смеју пропустити прилику да се те позитивне околности максимално искористе.

Амерички државни секретар Хилари Клинтон је позвала лидере БиХ да се посвете решавању уставних и других питања неопходних за напредовање њихове земље.

"На ову годишњицу сећамо се да је мир постигнут изградњом консензуса око области од заједничког интереса и компромиса зарад заједничког добра. Охрабрујем новоизабране лидере БиХ да се послуже тим лекцијама и посвете крупним уставним и другим питањима којима се морају позабавити да би њихова земља наставила да напредује", истиче се у саопштењу Стејт департмента.

Председник Републике Српске Милорад Додик сматра да је Дејтонски споразум једини могући основ постојања и опстанка БиХ и упозорава да би "распакивање" овог споразума значило и "распакивање" БиХ.

Поводом 15 година од потписивања овог споразума, Додик је рекао да је "Дејтонски мировни споразум без сумње најуспешније проведен мировни споразум у свету након Другог светског рата".

Једино се у Републици Српској овај дан обележава празнично, на основу закона, док у Федерацији БиХ нема никаквог званичног обележавања.

Дејтонски споразум

Дејтонским мировним споразумом који су 21. новембра 1995. парафирали тадашњи председници БиХ Алија Изетбеговић, Хрватске Фрањо Туђман и Србије Слободан Милошевић званично је окончан троипогодишњи рат у Босни и Херцеговини.

Петнаест година касније, нико од потписника споразума није жив, босански примерак документа је изгубљен, а политичари у БиХ и даље расправљају о његовој ревизији.

Споразумом, који је парафиран у војној бази Рајт-Петерсон у америчком градићу Дејтон после тронедељних преговора челника БиХ, Хрватске и Савезне Републике Југославије, уз посредовање САД, БиХ је подељена на два ентитета, Федерацију БиХ и Републику Српску.

Споразум, парафиран у Дејтону, у присуству тадашњег државног секретара САД Ворена Кристофера, Милошевић, Туђман и Изетбеговић званично су потписали три седмице касније, 14. децембра 1995. у Јелисејској палати у Паризу.

Потписници су се обавезали да међусобне односе регулишу према Повељи УН, Завршном акту из Хелсинкија и другим документима ОЕБС-а, као и на међусобно поштовање суверенитета и решавње неспоразума искључиво на мирољубив начун.

Број коментара 35

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 19. мај 2024.
23° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара