Митрополит Јован у притвору још 72 сата

Бугарски Интерпол продужио притвор архиепископу Охридске архиепископије Јовану Вранишковском. Македонија тражи Вранишковског за издржавање двоипогодишње казне затвора због проневере 250.000 евра.

Поглавар Православне охридске архиепископије Јован Вранишковски остаје у притвору у Бугарској, пошто је бугарски биро Интерпола синоћ одлучио да буде задржан још 72 сата.

Епилог случаја очекује се у четвртак, али како се незванично сазнаје из македонског Министарства унутрашњих послова, мале су шансе да архиепископ Јован буде изручен властима у Скопљу.

Македонија међународном потерницом тражи Вранишковског за издржавање двоипогодишње казне затвора због проневере 250.000 евра док је био владика канонски непризнате Македонске православне цркве.

Како се оцењује у Скопљу, препрека за изручење архиепископа је највероватније српско држављаство које поседује архиепископ Јован.

Након што је Апелациони суд у Скопљу потврдио затворску казну Вранишковском, он је напустио Македонију, а последњи пут се у јавности појавио на Светосавској академији у Скопљу у јануару ове године.

Према информацијама из Скопља, архиепископ се од тада кретао на релацији Србија-Грчка.

Архиепископ Јован је у понедељак око 17 часова је задржан на прелазу Калотина, са бугарске стране границе са Србијом. Њему је изречено задржање од 24 сата.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 17. јануар 2026.
3° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом