"Ојађени" канадски Хрвати

Хрватска кредитна задруга у Канади преварила више од 4.000 људи, углавном Хрвата који тамо живе. Кредитна задруга и њени чланови изгубили девет милиона долара.

Више од 4.000 људи, углавном канадских Хрвата, изгубиће због преваре укупно девет милиона долара уложених у Хрватску кредитну задругу у Торонту, саопштила је канадска полиција.

Реч је о великој хипотекарној превари у коју је, наводно, укључен и 60-годишњи управник задруге, као и још три особе, пренели су канадски електронски медији.

Истрага је почела у јуну ове године, због сумње за превару у Хрватској кредитној задрузи са седиштем у граду Мисисага.

Истражиоци су утврдили да су осумњичени, уз помоћ главног управника Хрватске кредитне задруге, набавили лажне хипотеке на неизграђеним парцелама у руралним деловима Онтарија.

Због преваре су кредитна задруга и њени чланови изгубили девет милиона долара. Свако од 4.000 чланова задруге изгубио је по 250 долара чланарине, док су њихови депозити, ипак, заштићени у Онтаријској агенцији за осигурање депозита.

Полиција је прошле седмица ухапсила троје становника Торонта, међу којима је и главни управник задруге, док се за четвртим учесником преваре још трага. Сво четворо оптужено је за удружени подухват како би се починила превара већа од 5.000 долара.

Хрватска кредитна задруга основана је 1958. године ради помоћи припадницима хрватске заједнице у Торонту, Мисисаги, Хемилтону и другим градовима.

Статут је предвиђао да чланови могу бити искључиво људи хрватског порекла која живе на подручју града Торонта и суседних општина.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 15. јануар 2026.
4° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом