Сукоби у Атини

Полиција у Атини растурила демонстранте испред зграде Министарства финансија, када су покушали да испред ње протестовују због најављених мера штедње.

У Атини је синоћ полиција сузавцем растурила демонстрације испред зграде Министарства финансија, када су демонстранти покушали да дођу до ње и ту протестују због најављених мера штедње.

Преговори Атине, Међународног монетарног фонда и Европске уније о давању финансијске помоћи Грчкој, окончаће се "наредних дана", изјавио је грчки премијер Јоргос Папандреу.

Европски комесар за економска питања Оли Рен потврдио је претходно у Бриселу да су разговори пред окончањем и да би до споразума могло да дође наредних дана.

Један полицијски званичник изјавио је да је током протеста избило неколико мањих туча и да је полиција испалила више сузаваца.

Буџетски дефицит Грчке је прошле године износио 13,6 одсто бруто домаћег производа, што је знатно више од три одсто, колико је као максимум предвиђено правилима еврозоне.

Европска унија и Међународни монетарни фонд последњих недеља траже начин да финансијски помогну посусталу Грчку и због опасности да се криза прелије и на Шпанију и Португалију, што би онда било много теже санирати.

Најновија анкета показује да је 61 одсто Грка против владине одлуке да помоћ затражи од ЕУ и ММФ-а, јер то подразумева још веће мере штедње у јавним трошковима.

Грчка влада је у прошли петак, после више недеља оклевања, затражила активирање пакета помоћи еврозоне и ММФ-а ради изласка из дужничке кризе.

Влада у Атини је већ смањила плате у јавном сектору и повећала порезе, а планира и да повећа старосну границу за одлазак у пензију са 61 на 63 године, због чега се у овој земљи одржавају штрајкови већ више од месец дана.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. септембар 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом