среда, 28.01.2009, 18:50 -> 19:57
štampajСпор око границе пред арбитражом
Копредседници хрватско-словеначке комисије за припрему арбитражног поступка везаног за спор око границе Даворин Рудолф и Миха Погачник изјавили да су се приближиле могућности предаје спора арбитражи. Хрватска не одустаје од решења спора, изјавио премијер Санадер.
Копредседник мешовитог хрватско-словеначке Комисије за припрему арбитражног поступка везаног уз спор око границе Даворин Рудолф изјавио је да се Комисија приближила могућности склапања Споразума за предају спора арбитражи.
Рудолф и копредседник комисије из Словеније Миха Погачник сложили су се данас да је то тело обавило велик део посла, али се још не зна да ли ће наставити рад.
Погачник је изјавио да је "Комисија до сада урадила велики посао", али да још постоје два питања о којима нема сагласности и за које су потребне консултације на нивоу влада.
Најавио је да ће о резултатима рада Комисије обавестити словеначку владу, а од одлуке владе зависи да ли ће мешовита комисија добити мандат за наставак рада.
Као главна питања која онемогућавају да се постигне заједнички споразум о предаји граничног спора арбитражи Погачник је навео питање "материјалног права којим би се користило пред судским форумом којем би се спор предао". Објаснио је да се ради о тзв. начелу правичности (ex aeqo et bono), које је за словеначку страну битно у могућем поступку арбитраже.
Као другу тачку у којој се становишта разилазе и због чега су потребне консултације са словеначком владом, Погачник је навео неслагање о томе који сектори на копненој и морској граници би се предложили као предмет спора.
Рекао је да не постоји слагање о томе би ли одабрана судска установа одлучивала само о разграничењу територијалног мора или и о морским појасевима, односно разграничењу епиконтиненталних појаса и привредног појаса.
Рудолф је препоручио Погачнику да увери словеначку владу да комисија треба да настави рад. Поновио је да је Комисија формирана на основу договора премијера Иве Санадера с тадашњим словеначким премијером Јанезом Јаншом у августу 2007. године.
Рудолф је нагласио да је став Хрватске да је најбоље да о граничном спору просуђује Међународни суд правде у Хагу јер се, како је рекао, малим државама највише исплати да се примењују одредбе међународног права.
Упитан о иницијативи за решење спора и блокаде приступних преговора који је ових дана изложила Европска комисија, Рудолф је рекао да би волео да је комесар ЕУ за проширење Оли Рен предлог изнео након састанка комисије за арбитражу.
"Да је повереник Рен причекао данашњи састанак комисије и наш данашњи сусрет могао је бити друкчији", рекао је Рудолф.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар