Словенија блокира преговоре Хрватске са ЕУ

Због тврдих ставова у спору око међудржавне границе, словеначки премијер потврдио да ће Љубљана блокирати отварање новог поглавља у преговорима Хрватске са Унијом. Премијер Хрватске Иво Санадер каже да је то потез без преседана.

Комшијско "обарање руку" са Словенијом могло би озбиљно да успори европске аспирације Хрватске.

Иако је на састанку словеначког премијера са челницима парламентарних странака потврђена подршка Љубљане успешном завршетку хрватских преговора с Бриселом, Словенци нису спремни да попусте ни педаљ када је реч о утврђивању граница на копну и мору.

Словенија тврди да је учинила све да са Хрватском постигне компромис, али како до тога није дошло, одлучила је да у петак, на међувладиној конференцији у Бриселу, блокира отварање нових поглавља у преговорима Хрватске са Унијом.

"Словенија се слаже са отварањем једног и затварањем три поглавља у преговорима, али има резерве око отварања седам поглавља, јер је хрватска влада предложила Европској комисији документ у којем се прејудицира утврђивање граница између Словеније и Хрватске", изјавио је словеначки премијер Борут Пахор.

Пахор је рекао да је Словенија уздржана и када је реч о отварању још четири поглавља у преговорима.

Нагомилани неспоразуми

Неки словеначки политичари, попут бившег премијера Јанеза Јанше, траже радикалније мере, захтевајући расписивање референдума о приступном уговору Хрватске са Европском унијом.

Љубљана и Загреб не могу да се договоре ни да ли решење питања границе треба тражити у оквиру Европске уније или на билатералном плану.

Ни француско председништво, наклоњено европским аспирацијама Хрватске, није успело да ублажи чврст став Љубљане.

Председник Француске Никола Саркози истиче да је увек подржавао процес проширења ЕУ на балканске земље, јер је то најбоља гаранција стабилности и мира у региону.

"Желим јасно да кажем да тај процес укључује и Србију. Када буде следеће проширење Уније, Хрватска ће вероватно бити примљена у чланство 2010. или 2011. године", рекао је Саркози.

Спор око међудржавне границе нерешен је од распада СФРЈ 1991. године. Уз захтев да Хрватска у приступним преговорима са Европском унијом не прејудицира границе, Љубљана од Загреба тражи и да документе које користи у преговорима, међу којима су и земљишне књиге, не користи у поступку у којем ће се одређивати државна граница.

Загреб то не прихвата, јер то, према њиховој оцени, значи да Хрватска на суду не би имала доказе.

Известилац Европског парламента за Хрватску Ханес Свобода нада се разрешењу спора и позива премијере Слоовеније и хрватске да се што пре састану.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом