"Монтенегро ерлајнс" изгубио спор од два милиона, могућ и стечај

Апелациони суд Црне Горе одбио је жалбу подгоричке авио-компаније "Монтенегро ерлајнс" (МА) као неосновану и потврдио пресуду Привредног суда од 4. октобра прошле године донету у корист Конторле летења Србије и Црне Горе (СМАТСА) којој Монтенегро ерлајнс треба да исплати укупно 2,7 милиона евра, јавља црногорски портал "Вијести". Тужена авио-компанија је према налазу вештака до сада исплатила само девет рата и део десете рате.

У пресуди Апелационог суда се наводи да је СМАТСА пружала услуге контроле и обезбеђења ваздушног саобраћаја "Монтенегро ерлајнсу" за територије Србије и Црне Горе, као и да јој је за те услуге испоставила фактуре за период од 2013. до 2016. године на које авио-компанија није одговорила.

У још три спора чије се правоснажне пресуде ускоро могу очекивати СМАТСА од "Монтенегро ерлајнса" потражује још осам милиона.

Како је СМАТСА у заједничком власништву држава Црне Горе и Србије, постоји могућност да је црногорска Влада постигла договор са СМАТСА да овим поступцима на дужи период блокира рачун "Монтенегро ерлајнса", пишу Вијести.

Наводи се да би се тиме стекли услови за увођење стечаја у авио-компанију, а Влада би се ослободила дугова "Монтенегро ерлајнса" које сада најчешће плаћа из буџета.

Из Владе су недавно саопштили да имају понуде авио-превозника из Немачке који жели да преузме компанију. Укупни губитак компаније на крају прошле године био је 76 милиона евра.

У Привредном суду је СМАТСА покренула укупно четири судска спора за наплату нагомиланих потраживања од "Монтенегро ерлајнса".

Само у највећем појединачном спору првостепени суд је уважио њихов захтев да им авио-компанија исплати чак 7,4 милиона евра.

Одлука по жалби на ту пресуду још је у Апелационом суду, али, како је већ пресуђено у једном случају, и остали спорови ускоро би могли да падну на терет државног авио-превозника.

Евентуална принудна наплата, путем извршења, само по основу де од укупно четири пресуде домаћу авио-компанију би одвеле у банкрот.

Укупан дуг према четири пресуде у корист СМАТСА износио је прошле године око 10 милиона евра, без обрачунатих додатних камата, које су настале у међувремену.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом