Ван дер Белен: Остварен велики напредак на Западном Балкану
Kоменатришући ситуацију у Европи, председник Аустрије Александер ван дер Белен оценио је да се ЕУ неће распасти због Брегзита, а да је на Западном Балкану направљен велики напредак.
Александер ван дер Белен је, отварајући панел "Политички разговори" у оквиру Европског форума Алпбах, на почетку говора изразио посебну добродошлицу председницима Србије и Словеније, Александру Вучићу и Боруту Пахору, и председнику привремених институција у Приштини Хашиму Тачију, који су, како је рекао, дошли у одлучујућој фази за овај регион.
"Сведоци смо запаженог напретка оствареног у том региону", казао је Ван дер Белен.
Он је истакао да је важно јединство у ЕУ, као и супростављање поновном распламсавању националистичких тенденција, због којег Унија губи на значају према великим силама.
Оценио је да је Брегзит мањи проблем од тога, али да би требало постићи споразум о иступању Лондона из Уније.
Подсетио је да већинску одлуку на референдуму у Великој Британији сматра "трагичном грешком", и поручио да се разуме да она земља која иступа не може са собом да понесе све предности које је имала у Унији.
"Занима ме које ће поуке повући чланице из овога. Није искључено да неће доћи до договора око Брегзита. Брегзит се може поредити са излажењем из авиона на великој висини, па се поставља питање са или без падобрана, шта је боље?", упитао је он.
"ЕУ се неће распрасти због Брегзита"
Ван дер Белен је нагласио да се ЕУ неће распрасти због Брегзита, који је, напротив, довео до привременог јачања кохезије преосталих чланица.
Као изазов навео је "да постоји тежак партнер преко Атлантика, који не испушта прилику да подметне клипове у точкове јединства ЕУ", те додао да се слично може рећи и за источног суседа.
Ван дер Белен је подвукао да је моћ преговарања јединствене Европе немерљиво већа од оне националних држава, додајући да то важи како за велике, тако и мале земље.
У интересу свих чланица је, наглашава он, да очувају јединство и спрече враћање у националне државе.
Осврнуо и на борбу против климатских промена, оценивши да је наша генерација последња која озбиљним и брзим приступом може да делује против овог проблема.
Разноврсност и отпорност важни су фактори за наша друштва које је изложено бројним изазовима, оцењено је на отварању "Политичких разговора" Европског форума Алпбах, на којем учествује и председник Србије Александар Вучић.
Иначе "Разноврсност и отпорност" су мото водиља овогодишњег Европског форума Алпбах, а "Политички разговори" су најпосећенији и најпраћенији саставни део ове конференције на крају лета.
"Наша ера у знаку брзог напретка у науци и технологијама"
Бивши генерални секретар УН Бан Ки Мун истакао је да је наша ера у знаку брзог напретка у науци и технологијама, те да су разноврсност и отпорност друштва веома битни.
Бан је казао да је наше друштво суочено са изазовима и претњама, додајући да страх и говор мжње расте због друге националне и верске припадности, због чега разноврсност и отпорност морају бити приоритет доносиоца одлука.
Казао је да Миленијумски циљеви УН представљају једини план за нашу будућност.
На почетку говора, Бан је честитао шефици аустријске дипломатије Карин Кнајсел на венчању, додавши да су и у Јужној Кореји на насловним странама биле "веома занимљиве слике", алудирајући на присуство председника Русије Владимира Путина.
Председник Европског форума Алпбах, некадашњи европски комесар за пољопривреду Франц Фишлер рекао је да наша друштва морају бити отпорна на претње са којима се суочавамо.
Фишлер је истакао да се поставља питање да ли глобална заједница може бити у могућности да пронађе одговоре на ове претње, а у томе морају сви да учествују сви - владе, наука, цивилно друштво.
"Не треба да се жалимо како популисти разарају демократију, већ морамо да понудимо боље одговоре од њихових. Ту одговорност имају доносиоци одлука. Треба да понудимо одговоре на глобалне изазове, и то заједно, а не појединачно, као националне државе", поручио је он.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар