Брисел очекује конкренте резултате око имена Македоније

Европска комисија поздравила је потез који је влада у Скопљу повукла ка решавању 25-годишњег спора са Грчком око имена македонске државе и сада се нада да ће видети "конкретне резултате", објавио је бриселски портал Еурактив, позивајући се на портпарола Европске комисије.

Одржавање добрих односа међу суседима, укључујући и постизање решења о питању имена прихватљивог за обе стране, под покровитељством УН, остаје и даље од суштинске важности, истакао је званичник Европске комисије, чије се име не наводи.

"У том смислу, поздрављамо кораке које је предузела влада (у Скопљу) да се укључи у разговоре са колегама у Грчкој како би се ојачали добросуседски односи и надамо се да ће се то преточити у даље конкретне резултате", навео је портпарол Европске комисије.

Еурактив преноси да су левичарске владе у Атини и Скопљу оптимистичне по питању решења тог питања које представља препреку за Македонију што се тиче уласка у ЕУ и НАТО.

Грчки премијер Алексис Ципрас је рекао да је оптимиста по том питању, али да је остало тек да се виде кораци друге стране (Скопља).

Грчки министар спољних послова Никос Коцијас је јуче поручио да Атина жели да у овој години реши вишедеценијски спор у вези са именом Бивше југословенске републике Македоније, оценивши да ће то допринети добробити целог Балкана.

"Мислим да ће 2018. бити година када ће спољнополитичка питања, која су деценијама заглављена у муљу, бити решена. Сви ћемо допринети добробити целог Балкана", рекао је Коцијас новинарима.

Коцијас је навео да влада преговара по питању имена и подржава "комбиновани назив који ће се свеобухватно користити", али није изнео детаље с тим у вези.

Атина је блокирала покушаје Македоније да се придружи НАТО-у и супротставља се њеним тежњама ка чланству у ЕУ јер тврди да име Македонија подразумева полагање територијалних права над северним грчким регионом који носи исти назив, наводи британска агенција.

Грчка прети да ће подршку Македонији за даље интеграције у међународна тела ускраћивати све док не промени свој назив.

Атина је пристала само да се у међународним организацијама користи назив "Бивша Југословенска Република Македонија" као привремено решење док се спор не реши. Истовремено, у интервјуу за грчку телевизију Алфа о питању имена говорио је македонски премијер Зоран Заев.

Заев, у првом интервјуу за неки грчки медиј, "потврђује намеру да допринесе преговорима, уз узајамне уступке, по питању имена БЈРМ (Македоније)".

"Обраћајући се и народи Грчке и народу своје земље, Заев тврди да је у највећем интересу обе земље да пронађу решење у првој половини 2018", додаје ТВ Алфа.

Македонски премијер говори о заједничким интересима две земље, као и о грчком премијеру Алексису Ципрасу, његовом коалиционом партнеру Паносу Каменосу, и о лидеру опозиционе партије Нова Демократија Киријакосу Мицотакису.

Према наводима телевизије, он открива шта је то што он има заједничко са грчким премијером и наводи да је можда "Бог хтео тако, да се пронађе решење за питање имена".

"Зоран Заев се одриче праксе свог претходника Николе Груевског и објашњава зашто се не слаже са ставом претходних премијера да су грађани Скопља једини наследници Александра Великог", наводи се у онлајн саопштењу телевизије Алфа.

Интервју, према наводима грчке телевизије, открива намере Скопља и обим уступака које је Македонија спремна да начини.

Интервју са Заевим ће бити емитован у недељу у 20 сати по грчком времену, одмах након најважнијих вести на телевизији Алфа која је већ најавила 30-минутни програм - "Интервју Заева за Алфу", наводи македонска агенција.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом