Женске НВО: Хрватска да се суочи са властитим злочинима

Три женске невладине организације из Хрватске позвале су своју Владу и Хрватски сабор да прихвате недавну пресуду Хашког трибунала у случају "Херцег-Босна", као и да се суоче с утврђеним историјским чињеницама и коначно престану с негирањем злочина.

Центар за жене жртве рата – РОСА, Женска мрежа Хрватске и Женски суд – феминистички приступ правди захевају од надлежних хрватских институција хитно процесуирање свих починилаца ратних злочина с обзиром да, како су наведено у саопштењу, већи број високо и средње рангираних званичника, заповедника и извршитеља још увек није приведен правди за почињене злочине, иако су многи од њих доступни хрватском правосуђу.

"Захтевамо од институција Републике Хрватске да сместа престану величати осуђене ратне злочинце и њихове злочине и да санкционишу свако такво величање у складу са Кривичним законом, а посебно величање ратног злочинца Слободана Праљка на Тргу бана Јелачића", иситче се у саопштењу три организације.

та удружења су истовремено поздравила пресуду Трибунала којом су шесторица бивших вођа такозване "Херцег-Босне" проглашени кривим и осуђењи за учешће у удруженом злочиначком подухвату с циљем успостављања хрватске доминације на том делу територије Босне и Херцеговине.

"Суочавање с почињеним злочинима омогућава грађанима и грађанкама одбацивање вредносних ставова, културних образаца и модела који су произвели ратне злочине", наводи се у заједничком саопштењу.

Сматрају да одговорни представници државних институција треба да промовишу прихватање чињеница утврђених том пресудом као основу за афирмацију мира –једне од, како наводе, највиших вредности уставног поретка Хрватске и истичу да патња жртава мора бити призната.

У саопштењу се подсећа да је Жалбено веће Трибунала у правоснажној пресуди потврдило да су шесторица оптужених, заједно с тадашњим високим руководиоцима Републике Хрватске, били кључни учесници у удруженом злочиначком подухвату с циљем етничког чишћења босанских Муслимана извршењем злочина против човечности, тешким кршењима Женевских конвенција и другим ратним злочинима.

Хрватско веће одбране (ХВО) изводило је војне операције које су укључивале распрострањене и систематске нападе на цивилно становништво а који су довели до масовних хапшења и затварања хиљада муслиманских цивила, раздвајања мушкараца од жена, деце и старијих, заточења у нехуманим условима у јединственој мрежи логора ХВО-а, убиства многе друге злочине.

Прлић, Стојић, Петковић и Ћорић су такође осуђени за злочине силовања и сексуалног злостављања, подсетиле су женске хрватске невладине организације.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом