Линта: Срби нису пиромани, треба да реагује ЕУ

Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта апеловао је на Европску унију да пошаље поруку хрватским властима да је неприхватљиво да се трагедија коју су изазвали пожари користи у јавности како би се Срби поново прогласили дежурним кривцима и колективно оптуживали за тероризам.

Миодраг Линта je у изјави за јавност оценио да се у Хрватској у последњих месец дана додатно разбуктава мржња према Србима, јер их део хрватских медија, јавних личности и велик број Хрвата на друштвеним мрежама оптужују да намерно подмећу пожаре.

"Све више се ствара атмосфера да је сваки Србин потенцијални пироман што може довести до физичког обрачуна са преосталим Србима и напада на њихову имовину", упозорио је Линта у изјави за јавност.

Према његовим речима, очигледно да "проусташке снаге у Хрватској настоје да трагедију коју су изазвали пожари искористе за додатно ширење антисрпске хистерије с циљем да преостали Срби у страху да своју безбедност и безбедност своје имовине донесу одлуку да се иселе или асимилују".

"Проусташке снаге и велики део Хрвата не узимају у обзир чињеницу да је овог лета било више од 200 пожара и да се досада за свега 10-ак њих зна узрок", напомиње председник Савеза Срба из региона.

Указује и да се у Хрватској недовољно истиче да је седам пожара у Дубрави код Шибеника крајем јула намерно подментула 51-годишња Хрватица које је ухваћена, као и да су велики пожар у селу Бргуд код Бенковца, у коме већином живе Срби, подментуле две Хрватице због међунационалне мржње.

"Намеће се по себи питање да ли проусташке снаге намерно изазивају пожаре да би могли да поново оптуже Србе да мрзе Хрвате и да хоће да униште Хрватску", рекао је Линта.

Наводи и да у осталим чланицама Европске уније није допуштено да се вређају и омаловажавају припадници националних заједница и мањинских народа.

Такође, апелује на Европску унију да пошаље јасну поруку хрватским властима да у разумном року спроведу професионалну и непристрасну истрагу и утврде праве узроке бројних пожара у Хрватској тј. да ли су изазавани намерно или случајно из непажње од стране појединаца или група или су у неки други узроци где није у питању људски фактор.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом