Црна Гора изручила Хрватској бившег припадника ЈНА

Документарно информациони центар "Веритас" саопштио је да је Црна Гора у четвртак изручила Хрватској пензионисаног заставника прве класе ВЈ и држављанина Србије Милана Павловића.

Павловић (73) је, како се наводи, рођен у селу Кук код Слуња, а Хрватској је изручен из екстрадиционог притвора Спуж код Подгорице.

Он је ухапшен 21. марта 2017. на граничном прелазу - Железничка станица Бијело Поље по хрватској потерници због наводног ратног злочина над цивилима почињеног у рату деведесетих.

Павловић је пресудом Жупанијског суда у Шибенику од 8. јула 1992. осуђен на казну затвора од 15 година, а терети се, да је заједно са једним својим колегом у Војсци Југославије, где је имао чин заставника, између 16. и 23. септембра 1991, учествовао у незаконитим нападима против цивилног становништва, што је, наводно, довело до многих смртних случајева као и уништавања културних споменика и индустријских објеката и других материјалних штета.

Налазио се, како се наводи, на списку Државног тужилаштва Хрватске осумњичених, осуђених и оптужених за ратне злочине са стањем на дан 31. марта 2013.

Упркос томе што је Павловић негирао кривицу, Виши суд у Подгорици донео је одлуку којом је утврдио да су испуњени услови да буде изручен Хрватској, коју одлуку је у мају ове године потврдио и Апелациони суд Црне Горе, а акт о изручењу потписао је министар правде Црне Горе Зоран Пажин, наводи се у саопштењу "Веритаса" објављеном на сајту тог центра.

Иначе, Павловић је седми Србин којег је Црна Гора, по потерницама расписаним од Интерпола НЦБ Загреб због ратних злочина, изручила у Хрватску.

Претходно је Црна Гора изручила двојицу пензионисаних припадника Војске Југославије и то: генерал Борислава Ђукића, у марту 2016. и капетана бојног брода Павла Пантића у априлу 2016. године.

На основу међународних потерница које је расписао Биро Интерпола у Загребу, широм света до сада је ухапшено 166 Срба, од којих су 58 екстрадирани у Хрватску.

Од екстрадираних до сада је против 21 поступак обустављен или је оптужба одбијена, углавном након преквалификације дела ратног злочина у оружану побуну, што има за последицу губитак обештећења за време проведено у притвору.

Оволики број обустава поступака против лица са Интерполових потерница указује и на злоупотребу Интерпола од Хрватске, наведено је у саопштењу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом