Мађарска, план да мигранти азил чекају у притвору

Посланик владајуће странке Фидес објавио је да Мађарска планира да држи у притвору мигранте док се обрађују њихови захтеви за азил. Тај предлог су удружења активиста за људска права назвала нелегалним.

План о притварању миграната би на пролеће требало да буде део законодавног дневног реда владајућег Фидеса, странке премијера Виктора Орбана којем би чврсти став о имиграцији могао помоћи да задржи власт на изборима идуће године.

Према плану, мигрантима којима азил није одмах одбијен не би више било дозвољено да се слободно крећу док се њихови захтеви обрађују, рекао је на конференцији за новинаре Лајош Коса, челник парламентарних посланика Фидеса, преноси регионална Телевизија Н1.

Мигранти би били притворени у близини границе, открива Коса.

Мађарски Хелсиншки одбор за људска права тврди да би та мера прекршила међународно право ако би мигранти били притварани у великом броју.

"Ни законодавство Европске уније ни Европска конвенција о људским правима ни мађарско законодавство не допуштају масовно затварање тражилаца азила без појединачне истраге и оправдања", објавила је та организација на својој интернет страници.

"Ако се сумња да је тражилац азила терориста, тада он може и треба да буде притворен током обраде захтева за азил", појашњава Хелсиншки одбор и додаје да то не значи да "сви тражиоци азила или већина њих може бити притворена по том основу".

Мађарска је била žжариште мигрантске кризе кроз коју је 2015. прошло стотине хиљада миграната.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом