Ковач: Односи Хрватске и Србије све бољи
Бивши министар спољних и европских послова Хрватске Миро Ковач тврди да хрватска блокада отварања поглавља 26 на европском путу Србије није утицала на однос двеју држава.
"Односи су све бољи. Ако погледамо и економску размену и контакте између грађана односи су све бољи. Има доста туриста који долазе у Хрватску. Има политичких тема које су важне, круцијалне и те теме морамо решити", рекао је Ковач гостујући на телевизији Н1.
Према његовим речима, чињеница је да хрватска влада није дала зелено светло за отварање тог поглавља.
"Хрватска има примедбу, сматра да Србија није испунила критеријуме. То је сасвим легитиман став. Ни ЕК ни Србија не одлучују хоће ли бити отворено поглавље, одлучују земље чланице", навео је бивши хрватски министар.
Ковач је, на констатацију да је Бугарска захтевала блокаду истог поглавља, а да српски премијер каже да је у питању само Хрватска, рекао да то уопште није релевантно.
"Релевантно је да Хрватска није дала зелено светло. Србија зна шта мора да испуни", рекао је Ковач и додао да што се рока тиче, то зависи од Србије.
"Што пре то боље за Србију и за хрватску мањину", навео је бивши шеф хрватске дипломатије.
Ковач тврди и да је разлог хрватске блокаде "читав сет питања која се тичу ратног наслеђа".
"То је било упечатљиво летос када су се испреговарали услови за поглавље 23. Све то ће морати да се реши. Чули смо од премијера да је реч о уџбеницима и свакоме је јасно да то питање није тако тешко решити", навео је Ковач.
На опаску да су неки замерили премијеру Андреју Пленковићу да га више занима образовање у Србији него у Хрватској, Ковач је одговорио да је суштина да ће и у Хрватској бити покренута реформа образовања.
"Нису нам потребне лекције о Србије о хрватском друштву"
Осврнувши се на изјаву српског премијера Александра Вучића да су за Хрвате партизани терористи и да се плаше српских чоколадица, Ковач каже да је таква реторика неприхватљива.
"Хрватска је земља западнога света, држава која има демократски устав, која је слободна, демократска држава, чланица ЕУ и НАТО савеза и нама нису потребне лекције из Србије о томе какво је хрватско друштво. Неће нам Србија доцирати Ја се не сећам таквих доцирања од неких земаља када је суседна држава у птиању. Јесте ли и икад приметили да у Хрватској постоји хајка, тенденција да се мешамо у унутрашње ствари Србије? Ми се у Хрватској првенствено бавимо сами собом, а проблеме с којима се сусрећемо решићемо сами."
На примедбу да није био тако оштар када је био министар, Ковач каже да није срећан због проблема у односи Загреба и Београда, али је сретан јер се дошло на оно на шта је, ккко је рекао, он упозоравао.
Упитан да ли Хрватска на овај начин Србију у односе са Русијом, Ковач каже да не треба претеривати и да је битно да се остане трезвен.
"Нема драме, нема хистерије. Ово је сад шанса да се поклони потребна пажња хрватској мањини. Моја је жеља да Србија поклони онолико пажње као што то чини према мађарској мањини, која се јако добро осећа. Некада је у Србији било 200.000 Хрвата, данас их је између 50 и 60 хиљада. Ово је сада шанса и за српску владу и за власти да покажу да им је стало", рекао је Ковач.
На констатацију да је прилично критичан према премијеру Вучићу, те да није било тако према његовој странци када је улазила у ЕПП, Ковач каже да је ХДЗ био једина странка која није била за пријем СНС у Европску народну партију.
Додаје да ХДЗ то није могао да спречи.
"Али исто тако желимо да се процес трансформације друштва у Србији настави. Да имамо партнера с којим ћемо моћи да сарађујемо", навео је Ковач.
Аферу са српским чоколадицама које је хрваска председница поделила деци у Дубровнику, Ковач тумачи као претеране интерпретације у јавном простору.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар