Линта: Паљење заставе распиривање националне мржње
Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта осудио је паљење заставе српске националне мањине у Глини, оцењујући да то "представља распиривање националне мржње, нарушавање међуљудских односа и позив на линч преосталих Срба".
Линта у изјави за медије наводи да очекује да полиција поднесе кривичне пријаве против непознатих починилаца, спроведе хитну истрагу и обавести јавност ко је одговоран за вандалски чин који се догодио у ноћи између уторка и среде.
У случају да истрага покаже да је застава српске националне мањине намерно запаљена Линта тражи да починиоци буду процесуирани у складу са одредбама хрватског Кривичног закона који предвиђа казне затвора од три месеца до три године.
"У случају да надлежни органи не утврде праву истину у вези наведеног догађаја то ће бити још један доказ да Хрватска није правна држава и да се грађани српске националности не могу осећати безбедно", сматра Линта.
Линта подсећа да је Глина место два велика злочина над Србима, у мају 1941. године и крајем јула и почетком августа 1941. године када је у православној цркви Рођења пресвете Богородице заклано 1.500 Срба.
Убрзо после злочина црква је срушена, а на том месту саграђен је Спомен дом који је отворен 1969. године и касније је постављено Спомен обележје са пописом жртава.
Наводи да су хрватске власти 1995. године преименовале Спомен-дом у Хрватски дом и уклониле Спомен-обележје са пописом жртава и тим антициливизацијским чином вријеђају жртве, њихове породице и српски народ пуних 21 годину.
"Један од показатеља да је Хрватска започела стварни обрачун са својом нацистичком прошлошћу и да искрено поштује српске жртве биће ако хрватски премијер заједно са градоначелником Глине потпише одлуку да се Хрватски дом врати својој првобитној намени Спомен-дома заједно са музејском и архивском грађом о срушеној цркви и почињеним злочинима у глинском крају, као и да се испред Спомен-дома врати Спомен обележје са пописом жртава", закључио је Линта.
Полиција у Сиску потврдила је да је у Глини, у ноћи између уторка и среде, испред седишта Пододбора Српског културног друштва Просвјета и Савета српске националне мањине у том месту, изгорела истакнута застава српске националне мањине.
Јутарњи лист навео је да је уз њу изгорела и хрватска државна застава, која је била истакнута уз српску, док је трећа застава у низу, застава града Глине, остала неоштећена.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар