Аустрија се припрема за нови талас избеглица

Након претњи турског председника Реџепа Тајипа Ердогана да ће отворити границе своје земље како би избеглице могле наставити пут ка Европи, Аустрија се припрема за нови могући мигрантски талас.

Министар одбране Ханс Петер Доскоцил поручује да ће званичан Беч заједно са другим централноевропским земљама, међу којима мисли и на Србију, "ствар узети у своје руке", и да ће упутити аустријске војнике на спољне границе ЕУ.

Доскоцил истиче да би ситуација, као 2015. године, могла бити драматична.

"Препремили смо се и можемо у року од пар дана бити делотворни. Македонија је већ могла заштитити своје границе, а и ми морамо и успећемо у томе", нагласио је он додајући да је ЕУ морала одавно бити активна уместо да се препусти претњама диктатуре.

"Увек смо критиковали да је ЕУ, споразумом са Турском, само купила време и тражили да Унија треба сама да брине о заштити спољних граница. Европска комисија је као план имала само наду да ће споразум трајати што дуже. Тако се не може водити полиција. Турска није поуздан партнер", поручује је Доскоцил у интервјуу бечком дневнику "Естерајх".

Министар одбране је истакао да, ако се "леже у кревет са тоталитарном државом, као што је Турска, не сме бити чуђења".

"Од априла сам упозоравао да не можемо да се ослањамо на Турску. Министри одбране централне Европе имају намеру да имају заједничку заштиту границе. Мађарска, Чешка, Словачка, Словенија, Црна Гора, Македонија, Бугарска и Србија то желе заједно да примене са нама. Можемо помоћи у заштити границе у Грчкој, али свака држава мора сама тражити помоћ", поручио је Доскоцил.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом