Орешковић: Одлична сарадња са Србијом у избегличкој кризи

Дневно око 10 до 20 избеглица Хрватска враћа у Србију и нема никаквих проблема с тим, рекао је хрватски премијер додајући да надлежна министарства одлично сарађују.

Хрватски председник техничке владе Тихомир Орешковић истакао је да Хрватска, у избегличкој кризи, одлично сарађује са Србијом.

"Могу рећи да је Хрватска доста сарађивала са суседима, и да је свој део балканске руте затворила. Одлично сарађујемо са Србијом. И поред тензија о којима се прича на терену надлежна министарства одлично сарађују", рекао је Орешковић на конференцији за медије после Самита о избегличкој кризи у Бечу.

Орешковић је рекао да дневно има око 10 до 20 избеглица које Хрватска враћа у Србију и да нема никаквих проблема с тим.

Истакао је да су Србија и Македонија имале важну улогу у стабилизацији балканске руте.

Самит у Бечу, према његовим речима, био је врло конструктиван састанак, на којем је разговарано о више тема и донето више закључака. Он је пренео да је дата подршка да треба јачати спољне границе ЕУ, те подићи капацитет Фронтекса.

Друга главна тема је био споразум ЕУ и Турске, који је, према његовом мишљењу, кључан у решавању избегличке кризе.

Орешковић је оценио да је кључно питање у вези са овим споразумом визна либерализација коју очекује Турска.

Орешковић је изразио уверење да ће ЕУ донети заједничку одлуку и позитивно мишљење о визној либерализацији.

Такође је донета одлука да се Грчкој помогне, јер има проблем са процесуирањем молби за азил. Немачка, како је указао, дневно процесуира 2.000 молби, а Грчка свега 20 недељно.

Донета је одлука, пренео је Орешковић, да Немачка и Аустрија помогну Грчкој да убрза те процесе.

Свима је јасно да се избегличка криза може само заједнички решити, закључио је Орешковић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом