Обновљено суђење за злочин у Груборима
Поновљено суђење двојици бивших припадника хрватске специјалне полиције за ратне злочине у селу Грубори код Книна после акције "Олуја" 1995, почело је у загребачком Жупанијском суду испитивањем првих сведока.
Суђење се понавља пошто је Врховни суд прихватио жалбу на ослобађајућу пресуду загребачког суда из јуна 2014. године, а ново суђење води судија Иван Турудић.
Први сведок на поновљеном суђењу, бивши припадник антитерористичке јединице Невен Јуричић, изјавио је као и у првом поступку да је Дрљо пред припадницима јединице и генералом Младеном Маркачем, који је "љутито реаговао" због почињеног злочина, рекао: "Ја сам то учинио и ко ми шта може".
Он је испричао да је прошао кроз село и видео два мртва тела.
У првом поступку, Дрљо и Крајина ослобођени су оптужбе за убиство шесторо старијих цивила српске националности у Груборима.
Суђење је трајало више од две и по године, а током поступка је испитано око 70 сведока, међу којима и генерали Младен Маркач и Иван Чермак, који су у Хагу ослобођени кривице за ратне злочине током и после акције "Олуја".
Оптужница терети Дрљу за непосредно почињење злочина као и за неспречавање подређених у убијању цивила и паљењу њихових кућа, а Крајину по командној одговорност.
У случају Грубори био је оптужен и Игор Бенета, чије је тело 2011. пронађено обешено у шуми на подручју Задра, а у делу јавности се нагађало да је убијен, иако је унутрашњом контролом полиција утврдила да је реч у самоубиству.
Сумњу да је убијен јавно је изрекао и један од бивших заповедника специјалне полиције Жељко Сачић који је у одвојеном поступку по командној одговорности такође био осумњичен за злочин у Груборима.
Оптужница за злочин у Груборима подигнута је крајем 2010. године и терети бивше специјалце да су 25. августа 1995. убили шесторо старијих српских цивила, у време када је група специјалаца осигуравала пут Воза слободе којим је након "Олује" у Сплит ишао хрватски државни врх на челу с тадашњим председником Фрањом Туђманом.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар