С ким се солидаришу "Мајке Сребренице"

Суд БиХ назвао је притиском подршку "Мајки Сребренице" Насеру Орићу на почетку суђења за злочине на подручју Сребренице и Братунца. У саопштењу моли све стране да се уздрже од политизације и непотребних коментара, јер се тиме омета спровођење закона. За разлику од суда, део јавности подршку "Мајки Сребренице" оптуженом за злочине, а не жртвама друге националности, сматра лицемерјем.

Загрљаји "Мајки Сребренице" за Насера Орића пред почетак суђења за злочин над српским заробљеницима на подручју Сребренице и Братунца. Председница Удружења "Мајке Сребренице", Мунира Субашић, у истом стилу раније је подржала и генерала Анту Готовину, рекавши да јој је "најдражи".

"Насер Орић и Готовина су били у Хагу и ослобођени су. Ја их подржавам из тог разлога. Жао ми је што се штите многи и што се монтирају лажни сведоци. Знамо и заштићеног сведока, ја нећу рећи име и презиме, који хоће лажно да сведочи преко монитора из Србије против Насера Орића. Он је Бошњак, из Босне, знамо о коме се ради", каже Мунира Субашић.

То што "Мајке Сребренице" тврде да знају, као и остале коментаре који прате суђење Орићу – суд Босне и Херцеговине сматра непотребним и недозвољеним притиском.

"Притисак који се на Суд БиХ врши због предмета 'Насер Орић' потпуно је неприхватљив и мора одмах престати. Апелујемо на Удружење 'Мајкe Сребренице', које тражи ослобађајућу пресуду, као и на оне који траже осуђујућу, да се крећу у оквиру рада својих удружења и да се не мешају у рад правосуђа", саопштио је Суд БиХ.

Мунира негира да се врши притисак у суђење Насеру Орићу: "Ми нисмо вршили притисак на суд у Београду, који је ослободио Симићеве четнике."

"Жалосно је и саопштење суда које је издато, где су у исти кош стављена удружења која су дошла у суд да траже правду за своје породице, заједно са бошњачким удружењима која су јавно, пред свима подржала злочинца", сматра Радојка Филиповић из Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Братунца.

Ма колико наизглед заоштравали атмосферу, притисци цивилног сектора нису најопаснији, кажу у Центру за практичну политику.

"Мислим да је много опасније када то раде политичари, државни функционери, медији, а тога има у БиХ као што има и у целом региону", указује Драган Поповић из Центра за практичну политику.

Оно што суд сматра притиском, део јавности сматра лицемерјем због подршке "Мајки Сребренице" оптуженом Орићу, а не солидарности са жртвама друге националности. Подршку Орићу "Мајке Сребренице" правдају бројем сребреничких жртава. Помирење у оваквој ситуацији је могуће, али, кажу стручњаци, не треба очекивати да га започну они који су оштећени.

Број коментара 18

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 15. јун 2024.
23° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије