Читај ми!

Хрватска, инциденти дан уочи референдума

Група хулигана претила и вређала младе активисте Хрватске народне странке, који су са Цветног трга у Загребу позвали грађане да гласају против уставне деефиниције брака као животне заједнице мушкарца и жене. Полиција инцидент оцењује као вербални сукоб.

Дан уочи референдума о уставној дефиницији брака Хрватска је подељена, а у Загребу је одржан марш три ЛГБТ удружења, који су позивали грађане да на сутрашњем референдуму гласају "против" уставне дефиниције брака као животне заједнице мушкарца и жене.

Око хиљаду људи окупило се у центру Загреба како би још једном позвали грађане да гласају против уставног дефинисања брака. Акцију су подржали и млади активисти Хрватске народне странке, којима је на загребачком Цветном тргу група хулигана претила и вређала их.

Из загребачког огранка ХНС-а је саопштено да се инцидент догодио током одржавања акције "Против", што су потврдили и у полицији која тај инцидент, како се наводи, за сада оцењује као вербални сукоб.

ХНС наводи да је неколицина насилника насрнула на чланове младих те странке којима су упућивали бројне вулгарне и претње физичким нападом, при чему је уништен штанд ХНС-а, на којем се грађане позивали да на гласају против на сутрашњем референдуму о браку.

Истиче се како је неколико млађих мушкараца физички претило председници младих ХНС-а Града Загреба Ани Борчић.

"Како је простор Трга Петра Прерадовића под надзором безбедносних камера, верујемо да ће полиција идентификовати нападаче и да ће их надлежна правосудна тела законски процесуирати", наводи се у саопштењу, пренела је агенција Хина.

У загребачкој полицији кажу да је за сада утврђен вербални сукоб тројице младића с једном особом и да није покренут прекршајни поступак за ремећење јавног реда и мира.

Циљ акције ХНС-а је промоција толеранције и права на различитост у хрватском друштву.

Марш под називом "Гласам против" организовала су удружења Контра, Ришпет и Женска мрежа Хрватске. Међу транспарентима истицали су се "Устав није играчка", "Хомосексуалност није избор, а мржња је", "У име љубави", као и ћирилични "Стоп фашизму".

Осим у Загребу, скупови за позив да се на референдуму гласа "против" одржавају се и у другим градовима.

"На овом месту одакле је требало стићи заштита наших људских праав, где се налазе институције хрватски Сабор и Уставни суд, који су морали бранити равноправност и поштовање људских права, позивамо грађане да ураде оно што државне институције нису, да стану у одбрану мањинских људских права у Хрватској", рекла је Сања Јурас из удружења "Контра".  

Изјашњавање о уставном дефинисању брака иницирала је изразито конзервативна грађанска иницијатива "У име обитељи", уз подршку Католичке цркве у Хрватској и десно оријентисаних политичких странака, међу којима и највеће опозиционе Хрватске демократске заједнице.

Они су, у непосредној близини скупа "Гласам против", позвали грађане да гласају "за".

"Позивамо све да изађу и вредносно се одреде према ономе што им је важно и да се покаже шта је воља народа", рекао је адвокат удружења "У име обитељи" Крешимир Планинић.

Огласио се и хрватски државни врх, поруком да треба размислити о последицама сутрашњег изјашњавања.

Председник Иво Јосиповић је у изјави новинарима позвао грађане да размисле о последицама референдума о браку и поновио да ће гласати "против", јер не сматра добрим да се Хрватска легитимише као земља нетолеранције.

Премијер Зоран Милановић оценио је да референдум изазива "нелагоду" и неугодну ситуацију за све у Хрватској и поновио је да ће гласати "против" овакве дефиниције брака.

Анкета коју је објавила Хрватска радио телевизија показује да ће већина од 1000 испитаних гласати за уставну дефиницију брака мушкарца и жене - 59 одсто. Против је 31 одсто, док 10 одсто грађана није желело да каже како ће се изјаснити.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 15. фебруар 2026.
1° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом