Читај ми!

Нимицовa Горња Република Македонија

Метју Нимиц, посредник у преговорима Скопља и Атине о имену државе, предложио да се Македонија назове Горња Република Македонија, преноси скопски портал Нова.

Горња Република Македонија најновији је предлог у покушају да се реши 20-годишњи спор Mакедоније са Грчком о називу. Незванично, назив је предложио посредник УН Метју Нимиц током прошлонедељне рунде преговора у Њујорку, преноси скопски портал Нова.

Тај назив би се, као привремен, користио уместо такође привременог назива Бивша Југословенска Република Македонија, под којим је она примљена у УН.

Скопски портал Нова позива се на неименоване дипломатске изворе који учествују у преговорима и који кажу да је то на последњој рунди, прошле недеље у Њујорку, предложио посредник УН Метју Нимиц.

Горња Македонија био би назив за период преговора Македоније о пријему у ЕУ, што би трајало бар седам-осам година.

После тога би се одржао референдум на којем би се грађани Македоније изјаснили о два питања: о ступању своје земље у ЕУ и о називу Горња Република Македонија, преноси скопски посртал Нова.

Међутим, има спора и о најновијем предлогу, тврди портал, јер ако би предлог био Горња Република Македонија, на чему, наводно, инсистира македонска страна, Грчка тражи да географска одредница буде испред речи "Македонија", а не испред речи "Република".

Грчка је, наводно, дала пристанак да Македонија, уз додатак у називу "Горња", уђе у НАТО и започне преговоре о пријему у ЕУ.

Заузврат ће Македонија у Устав унети амандман у којем ће писати: "Од дана када Република Македонија постане чланица ЕУ, међународни назив земље биће Горња Република Македонија и употребљаваће се на свим језицима, осим на званичним језицима у земљи", тврди Нова и додаје да би тај амандан био на референдуму.

Очекује се да две стране наредних дана изјасне о предлогу Нимица и да се до половине маја коначно одговоре.

Од избијања спора 1991. године, предлагана су решења с додавањем неке одреднице у назив Македоније, међу којима је била и реч "Горња", али две стране тада то нису прихватиле.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. јул 2025.
37° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом