Читај ми!

Црна Гора, политичка криза и даље траје

Кривичне пријаве против лидера ДПС-а Мила Ђукановића и 21 функционера те странке, поднео је црногорски МАНС због сумње да су злоупотребили службени положај како би утицали на политичку вољу грађана и исход избора. Више од 100 црногорских интелектуалаца тражи да се призна победа Лекића.

Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) поднела је тужилаштву Црне Горе кривичне пријаве против лидера ДПС-а Мила Ђукановића и 21 функционера те странке због, како је саопштено, основане сумње да су злоупотребили службени положај и незаконито користили државне ресурсе како би утицали на политичку вољу грађана и коначан исход изборних процеса.

МАНС је навео да је кривичне пријаве, поред Ђукановића, поднео и против министра одрживог развоја и туризма Бранимира Гвозденовића, политичког директора ДПС-а Тарзана Милошевића, и посланика ДПС-а Јована Мартиновића, Зорана Јелића, Зорана Вукчевића, Зорана Срзентића, Радивоја Никчевића и Хусније Шабовића.

Кривична пријава поднета је и против директорке Завода за запошљавање Црне Горе Вукице Јелић и државног секретара Министарства одрживог развоја и туризма Далиборке Пејовић.

МАНС је Тужилаштву пријавио и председнике општинских одбора у Херцег Новом, Тивту, Беранама, Шавнику, Мојковцу, Будви, Бијелом Пољу, Даниловграду, Жабљаку, Улцињу и Подгорици.

"Кривичне пријаве против ових лица су поднете на основу снимака са седница Главног одбора ДПС-а, али и бројних доказа које је прикупио истраживачки тим МАНС-а, а којима се документују сумње да су пријављене особе користиле своју позицију и државне ресурсе за политичку промоцију своје партије и куповину подршке на терену уочи октобарских парламентарних избора", стоји у саопштењу МАНС-а.

Из ове невладине организације поручено је да ће наставити да прикупља доказе који указују на злоупотребу државних ресурса у политичке сврхе.

"Након тога упознаћемо јавност са примерима који потврђују снажно присуство политичке корупције и током председничких избора у Црној Гори", наводи се у саопштењу МАНС-а.

Грађански апел

Истовремено, више од 100 црногорских интелектуалаца потписало је апел међународној заједници, а посебно Европској унији, којим се тражи да, уместо протоколарних саопштења, суштински подрже одбрану елементарних демократских права у Црној Гори, односно признају победу Миодрага Лекића на председничким изборима.

Како је саопштено из опозиционог Демократског фронта, чији је лидер Миодраг Лекић, међу потписницима апела су новинари, уредници, универзитетски професори, књижевници, представници невладиног сектора, студенти, музичари, лекари.

У апелу се истиче да је одбрана слободне воље исказане на председничким изборима од највећег значаја за Црну Гору.

Наводи се да је Црна Гора у драматично опасној ситуацији и да владајућа Демократска партија социјалиста покушава да преиначи вољу грађана исказану на изборима 7. априла, на којима је, како се каже, победио Лекић.

"Владајућа ДПС покушава да преиначи вољу грађана исказану на изборима 7. априла, на којима је победио Лекић. Овакво деловање власти, предвођене премијером Милом Ђукановићем, садржи елементе државног удара који би могао да изазове несагледиве последице и наруши стабилност земље. Намера врха ДПС-а да поништи вољу већине само је још један доказ како се црногорска власт манипулацијама одржава дуже од две деценије", наводи се у апелу.

Додаје се да је о томе постојало обиље документације и пре ових председничких избора, а посебно након објављивања аудио-записа са седница органа ДПС-а.

"Наводни прелиминарни резултати председничких избора, које је саопштила Државна изборна комисија, и то само на основу мишљења чланова из редова владајуће коалиције, упућују на закључак да је ДПС, који је уместо демократске створио партијску парадржаву, заробио и ту државну институцију", каже се у апелу.

Оцењује се да би, након свега тога, у земљи која претендује да постане чланица Европске уније, било природно да влада поднесе оставку.

У Црној Гори и даље траје политичка криза након председничких избора на којима је, према прелиминарним резултатима ДИК-а, победио Вујановић, док Изборни штаб Лекића оспорава те резултате и тражи поновно пребројавање гласачких листића.

ДИК је саопштио да је, према прелиминарним резултатима, Вујановић победио на изборима, јер је за њега гласало 161.940 бирача или 51,21 одсто, а за Лекића 154.290 или 48,79 одсто.

Лекић је, међутим, према подацима његовог Изборног штаба, освојио 50,5 одсто гласова, а Вујановић 49,5.

Опозициони Демократски фронт, чији је Лекић лидер, поручио је раније да ће до даљег бојкотовати рад црногорског парламента и најавио протесте поводом резултата председничких избора.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. јул 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом