понедељак, 08.04.2013, 08:25 -> 22:02
štampajВујановић освојио више гласова од Лекића
Филип Вујановић освојио је 51.2 одсто гласова, а независни кандидат Миодраг Лекић 48,8 одсто, саопштила Државна изборна комисија, уз ограду да је реч о привременим резултатима.
18.34 - Филип Вујановић освојио 51,2 одсто гласова, а Лекић 48,8 одсто, показују привремени резултати које је саопштила Државна изборна комисија Црне Горе. Вујановић освојио 7.650 гласова више.
16.57 - Шеф Изборног штаба Миодрага Лекића Горан Даниловић позвао Државну изборну комисију да не прогласи победу Филипа Вујановића.
13.35 - Председнички избори у Црној Гори спроведени професионално и ефикасно, оцениле посматрачке мисије ОЕБС-а и Парламентарне скупштине Савета Европе.
Државна изборна комисија Црне Горе саопштила је привремене резултате према којима је Филип Вујановић освојио 51,2 одсто гласова, док је за независног кандидата Миодрага Лекића гласало 48,8 одсто бирача.
И Вујановић и Лекић позвали су синоћ своје присталице да са слављем сачекају до понедељка, када би резултате избора требало да саопшти Државна изборна комисија.
Док је чекао званичне резултате, лидер Демократске партије социјалиста и црногорски премијер Мило Ђукановић честитао је победу Вујановићу, председничком кандидату те странке, истичући да очекује да ће тај тријумф потврдити и Државна изборна комисија.
Комисија ће то учинити кад преброји све гласове, а опозициони кандидат Миодраг Лекић затражио је укључивање међународног фактора у црногорску постизборну ситуацију. "Ми само тражимо, легалан, легитиман исход ових избора", рекао је Лекић и за данас најавио "ново пребројавање".
Иначе, ДИК је, по закону, дужан да у року од највише 36 сати након затварања биралишта изађе у јавност са прелиминарним резултатима гласања, што значи да најкасније до уторка у осам сати мора да саопшти привремене резултате.
Посматрачке мисије ОЕБС и Парламентарне скупштине Савета Европе оцениле су у Подгорици да су председнички избори у Црној Гори спроведени "професионално и ефикасно" и да су грађани направили "слободан избор" између два кандидата.
Они нису желели на конференцији за новинаре да коментаришу оптужбе, наводе и сумње у неправилност избора и наводну изборну крађу, већ су саопштили да тиме треба да се баве надлежне државне институције.
"Није наш задатак да дајемо легитимност изборном процесу већ да га посматрамо и да о томе известимо", објаснио је улогу мисије њен шеф Борис Фрлец.
Објашњено је да је мисија пратила изборни процес до затварања биралишта и да нису уочили неправилности на бирачким местима на којима су били.
Ипак, указано је на неповерење грађана у изборни процес, институције система и констатовано да је неопходно обезбедити изборни процес у којем неће бити злоупотребе државних ресурса.
Мере за јачање поверења у државне институције треба предузети како би се побољшала атмосфера и допринело унапређењу изборног процеса у земљи, рекли су посматрачи.
Центар за грађанско образовање (ЦГО) позвао је Државну изборну комисију да обезбеди присуство представника Европске комисије и ОЕБС-а, како би детаљно прегледали комплетан материјал и утврдили неспоран резултат председничких избора.
Избори за председника Црне Горе протекли уз "брутално кршење Закона о бирачком списку", оценила је Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС).
"Многим грађанима је незаконито одузето право гласа, док су бирачи-фантоми и двојници остали у бирачким списковима", наводи се у саопштењу МАНС-а.
На председничким изборима у Црној Гори гласало је око 64 одсто уписаних бирача.
Председнички избори били су шести од увођења вишестраначког система у Црној Гори, односно други након стицања независности 2006. године.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 19
Пошаљи коментар