субота, 30.03.2013, 19:30 -> 20:29
štampaj"Швајцарац" заробио и Хрвате
У Хрватској кредите у швајцарским францима узело чак 100.000 грађана, а за последњих пет година рата им је порасла између 35 и 100 одсто. Укупно задужење износи између три и пет милијарди евра, а још увек се тражи решење за отплату кредита.
Хрватским грађанима који су узели кредит у швајцарским францима сада су рате веће и 100 одсто. Баш као и грађани Србије, Хрвати нису имали искуства са таквом врстом кредита, па се дешава да неки су неки људи после пет година отплатили само минималан део дуга.
Горану Алексићу рата је већа за 50 одсто, а главница, у еврима, већа је за 15 одсто него на почетку отплате. Без договора државе и банака, незадовољни грађани тешко да ће се извући из кризе.
Горан Алексић из Удружења "Франак" предлаже да се све преостале главнице поново обрачунају по курсу с почетка кредита и да се камате транспарентно приказу, јер се одређују једностраним одлукама Банке.
"То је супротно закону о облигационим односима. И у Србији је тако, међутим код вас су донете мере 2011. године у вези с тим, које ми још чекамо, и питање је да ли ћемо их дочекати", каже Алексић.
У међувремену, покренуте су тужбе против осам банака. Првостепене пресуде очекују ове, а правоснажне за две или три године.
Економиста Дамир Новотни не верује у скоре резултате тих спорова, посебно ако се, како каже, зна да је Хрватска народна банка упозоравала на ризик задуживања у швајцарској валути.
"Неке банке нису упозоравале на ризике и у тим појединачним случајевима су шансе веће да добију спор. Златно правило је да се кредити могу давати само у оној валути у којој се остварује доходак. То је посебно изражено у кризним временима кад долази до међувалутарних промена, које онда стварају потешкоће у враћању кредита", објашњава Новотни.
У Хрватској се припрема закон који ће лимитирањем камата штитити грађане који узимају потрошачке кредите. Међутим, за више од 100.000 грађана биће касно.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 11
Пошаљи коментар