петак, 15.02.2013, 10:34 -> 15:03
štampajАмфилохије: Милошевић као Тито
Некадашњи председник Србије Слободан Милошевић је историјска личност, каже митрополит црногорско-приморски Амфилохије. Српска православна црква у Црној Гори није окупаторска, а такве неистине пласирају се из идеолошких разлогa, додаје митрополит.
Митрополит црногорско-приморски Амфилохије рекао је да сматра да је бивши председник Србије Слободан Милошевић историјска личност, додајући да није отишао у Хаг да сведочи у његову корист, јер му је некадашњи српски патријарх Павле саветовао да то не уради.
Амфилохије је рекао да ће Милошевић остати записан у историји као једна од круцијалних личности, као што је био и Јосип Броз Тито, без обзира какви су били.
Нисам отишао у Хаг да сведочим у корист Милошевића, јер ми је патријарх Павле саветовао да то не радим, односно да то не би било паметно, рекао је митрополит Амфилохије подгоричкој Телевизији Вијести.
Он је одбацио оцене да је Српска православна црква у Црној Гори окупаторска, наводећи да се такве неистине пласирају из идеолошких разлога.
"Како сам ја окупатор Црне Горе, кад сам онај који је устоличен код ћивота Светог Петра Цетињског уз присуство свих представника ове државе, односно тадашњег премијера и председника Црне Горе", навео је митрополит Амфилохије.
Моја централа, истакао је он, није ни Београд, ни Москва, ни Цетиње, него Јерусалим - гроб Христов и Храм Христовог васкрсења.
Амфилохије је навео да је Митрополија црногорско-приморска поднела прошлог пролећа Министарству унутрашњих послова Црне Горе захтев за регистрацију, али је он игнорисан од стране тадашњег ресорног министра Ивана Брајовића.
"Ти исти сада форсирају идеју како епархије Српске православне цркве нису регистроване у Црној Гори. То апсолутно није тачно и то је оно што је од свега најтрагичније", истакао је митрополит.
Митрополит Амфилохије је додао да, по важећем Закону о верским заједницама из 1977. године, СПЦ није била обавезна да се региструје у Црној Гори, јер тај акт прописује да су то дужне да ураде само новоформиране верске заједнице.
"Без обзира на све то, Брајовићу сам прошле године упутио писмо у коме, сагласно закону из 1977. године, пријављујем Митрополију црногорско-приморску, али је тај захтев игнорисан", истакао је Анфилохије.
Корен сукоба у комунистичкој идеологији
Митрополит Амфилохије је оценио да је корен сукоба између црногорске власти и Митрополије црногорско-приморске лежи у дугогодишњој комунистичкој идеологији која је владала у тој држави.
Кад се та идеологија венча са племенском свешћу и менталитетом и кад се на њој покушава градити будућност Црне Горе, онда је природно да то дође у сукоб са нечим што је биће Црне Горе откад она постоји, навео је он.
Митрополит Амфилохије је рекао да је пред референдум разговарао са премијером Милом Ђукановићем и рекао му да је за заједништво са Србијом. Поштујем власт, Црну Гору и њену самосталност. Могу да имам своја схватања, али не мешам се у политику. Нарочито не сада , рекао је Амфилохије.
На питање да ли је проблематично то што тврди да се он није променио од 90-их година, с обзиром на то шта је тадашња идеологија произвела, митрополит Амфилохије је нагласио да не треба мешати идеологију са црквом. "Ако некад кажем неку прејаку реч, ја сам спреман да кажем да је то моја, а не реч цркве", додао је Амфилохије.
Митрополит Амфилохије је рекао да би се, иако му не недостаје радне енергије, радо повукао, али то зависи од потреба цркве.
"Ја бих се итекако радо повукао у какав лепи манастир, а хвала Богу имамо их доста. Имам доста књига, умем понешто и да напишем, а треба ми и мало молитве да се припремим за излазак пред Христово лице. Али, друго је питање потреба цркве", закључио је Амфилохије.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар