среда, 30.01.2013, 16:59 -> 15:47
štampajСукоб полиције и демонстраната у Атини
Група демонстраната из грчког синдиката ПАМЕ упала у Министарство рада у центру Атине. Полиција интервенисала пендрецима, бибер спрејом и сузавцем.
У Министарство рада у центру Атине, упала је група демонстранта из грчког синдиката ПАМЕ, који подржава Комунистичка партија, а полиција је интервенисала пендрецима, бибер спрејом и сузавцем.
Изашавши из осмоспратне зграде у којој се налази канцеларија министра рада Јаниса Вруциса, демонстранти су се сукобили са полицијом која је у међувремену опколила зграду и накратко обуставила саобраћај у околним улицама, а том приликом је притворено тридесетак људи.
Група демонстраната која се налазила испред Министарства покушала је да спречи полицијско возило да одвезе приведене тако што је формирала кордон око "марице", али их је полиција растерала.
Како је јавила грчка агенција АНА, две приведене особе су повређене.
Око 40 припадника синдиката ПАМЕ, на челу са представником те организације Јоргосом Перосом, организовали су упад у зграду Министарства рада у знак протеста због планираних нових измена у систему социјалног осигурања, захтевајући да се састану са министром.
Не зна се да ли се Вруцис у тренутку упада налазио у згради, у којој је нанета мања материјална штета на осмом спрату, где су разваљена врата канцеларије и поломљен канцеларијски намештај.
У међувремену, 100-ак демонстраната марширало је до седишта полиције у знак подршке приведеним демонстрантима, под надзором полиције, док је велики полицијски контингент остао испред зграде Министарства рада.
"Насиље у свим облицима мора бити осуђено, не само речима већ и акцијама", рекао је портпарол владе Симос Кедикоглу, наводи АП.
Додао је да упад у канцеларију министра рада, материјало уништавање и претње Јанису Вруцису су поступци који имају за циљ да доведу до усијања политичке атмосфере у веома важном моменту за земљу.
Грчка се налази у тешкој финансијској кризи од краја 2009. године, а одржава се на површини захваљујући спасоносним позајмицама других чланица еврозоне и ММФ-а.
Заузврат, међутим, међународни кредитори затражили су од грчке владе да наметне мере строге штедње у виду смањења трошења и повећања пореза, што је резултирало значајним смањењем плата и пензија и наглим скоком незапослености.
У друге мере које су ступиле на снагу ове године спада и ново смањење прихода од 25 одсто већини запослених у јавним службама, што је довело до низа нових протеста.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар