Читај ми!

Јанша одбија да се повуче

Распад владајуће коалиције у Словенији није натерао премијера Јанеза Јаншу да поднесе оставку. Избори не би донели ни битније промене у власти, ни више стабилности, поручује Јанша. Поједини министри напуштају владу.

Дан пошто је из владајуће коалиције у Словенији изашла једна странка, влада опстаје, пошто словеначки премијер Јанез Јанша не намерава да оде са власти. 

Јанша је поручио да ће влада наставити да ради свој посао све док буде имала пуну моћ, а да ванредни избори, према његовом мишљењу, не би донели ни битније промене у власти, ни више стабилности.  

Словеначки премијер је, након што је Грађанска листа дан раније напустила владајућу коалицију, рекао да види две опције разрешења актуелне ситуације - прва је постизање политичког консензуса о изменама изборног система, а друга да се гласа о неповерењу влади.

У првом случају, према Јаншиним речима, странке би морале да дођу до неке врсте договора око подршке кључним пројектима за Словенију до одржавања нових избора, док би у другом случају евентуални пад владе довео до непотребних превремених избора и "празног хода".

"Притом се не би могла осигурати двотрећинска већина за неке неопходне кораке, као што су уставне промене којима треба онемогућити сазивање референдума о финансијским питањима државе", навео је Јанша.

Иста двотрећинска већина потребна је и за ратификацију хрватског приступног уговора, упозорио је Јанша додајући да се та већина може осигурати само у сарадњи свих политичких странака у садашњем парламенту.

"Ствари још нису сасвим јасне, али најмање што бисмо желели ми, Европска унија и Хрватска јесте да дође до дуготрајне политичке кризе с изборном кампањом у којој би ратификација хрватског приступног споразума била једна од тема", рекао је Јанша, а преноси Хина.

Упитан да ли за ратификацију хрватског приступног уговора остаје услов Словеније о повлачењу тужби против "Љубљанске банке", Јанша је рекао да је став ЕУ и Словеније исти и да Хрватска треба да поштује све ратификоване уговоре, па и уговор о сукцесији наследница бивше Југославије.

У том погледу, Словенија то питање сматра исцрпљеним, јер је реч о сукцесијском питању, рекао је Јанша.

Када је реч о одлагању одлуке о поднеску који би Словенија 11. фебруара требало да достави арбитражном суду за решење граничног спора с Хрватском, премијер је, како се наводи, дао до знања да је потпуно задовољан материјалима, али и да верује да ће рок бити поштован.

Но, одлуку о томе мора донети парламент, рекао је Јанша који је извештај Антикорупцијске комисије о њему назвао "актом политичке инквизиције".

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом