субота, 19.01.2013, 16:50 -> 18:21
štampajПротест против ћирилице у Вуковару
У Вуковару одржан протест против увођења ћириличног писма и двојезичности. Скуп у организацији "Удружења ратника хрватског одбрамбеног рата", обезбеђивале су јаке полицијске снаге, а окупило се више стотина грађана.
Неколико стотина грађана окупило се у Вуковару на протесту због намере да у том граду буде службено уведена употреба српског језика и ћирличног писма.
Скуп су обезбеђивала јаке снаге полиције. Протест је организовало "Удружење ратника хрватског одбрамбеног рата", чији су представници од Владе тражили да одложи примену двојезичности, а од Сабора мораторијум од 20 година на примену двојезичности у Вуковару, пренели су локални медији.
Председник Удружења Петар Јањић рекао је да би увођење ћирилице значило "издају и понижења" свих вуковарских Хрвата и жртава рата у Хрватској, и да треба рећи "не увођењу ћирлице".
На скупу се, како наводе медији, чуло и више увредљивих речи, а поручено је и да се у Вуковару може писати "и јапанским и кинеским, али не и ћирлицом". Онима који желе да користе то писмо поручено је да иду у Србију.
"У Вуковару је извршен етноцид, културоцид и геноцид. Зато рецимо ћирилици не у Вуковару", рекао је Јањић, који је осудио и прошлонедељну посету премијера Зорана Милановића Београду.
Организатори протеста су изразили неповерење у резултате прошлогодишњег пописа по којем Срби чине више од трећине становника у Вуковару, што им по закону омогућава равноправну употребу језика и писма. Због тога су тражили и ново утврђивање броја Срба у том граду.
Протест против увођења двојезичности у Вуковару најавио је и Штаб за одбрану хрватског Вуковара за 2. фебруар. Они су се, међутим, оградили од данашњег протеста.
Иначе, десничарска Хрватска странка права Анте Старчевић почела је у Загребу прикупљање пописа за десетогодишњи мораторијум на увођење српског језика и ћириличног писма у Вуковару. Сличну акцију та странка раније је почела и у Вуковару.
Према хрватском Уставном закону о заштити права националних заједница и мањина свака национална мањина која чине више од трећине становништва неке локалне самоуправе има право да на њеном писму и језику буду постављени јавни натписи и ознаке.
По најновијем попису становништва, у Хрватској има око 20 општина и градова у којима припадници српске мањине чине више од трећине становништва, али се највећи отпор према ћирилици исказује у Вуковару и то од десничарских странака и ветеранских удружења.
Досад се двојезичност у Хрватској поштовала углавном у Истри, па чак и тамо где Италијани не чине више од трећине становништва.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 26
Пошаљи коментар