петак, 11.01.2013, 14:44 -> 23:45
štampajДруги "свесловеначки устанак"
Протест у Словенији, заказан путем друштвене мреже Фејсбук, окупио око 10.000 људи испред Скупштине у Љубљани. Демонстранти протестовали против "политичке елите", тражећи хитну оставку актуелне владе и премијера Јанеза Јанше. Протести одржани у Крању и Копру.
Око 10 хиљада Словенаца у Љубљани протестовало је против словеначке "политичке елите". Протест је организован путем друштвене мреже Фејсбук, а организатори су га назвали "Други свесловеначки устанак". Демонстрације су одржане и у Крању и Копру.
Како јавља словеначки Дело, демонстранати су се окупили на централном тргу у Љубљани, након чега је уследила протестна шетња ка америчкој амбасади и храму демократије, где се протесту придружило око 2.000 људи.
У поворци коју су предводили грађани с маскама зомбија, демонстранти су прошли испред неколико државних институција и дошли пред Скупштину Словеније где је маса порасла на 10.000 људи.
У Словенији штрајкује и синдикат полицајаца, док се истовремено настављају преговори са синдикатима јавног сектора, који су штрајк планирали за 23. јануар.
Протестује се против "корумпиране елите", и политичара левице, и деснице, против капитализма, а "за правну државу у рукама народа".
Демонстранти су носили транспаренте и узвикивали пароле против премијера Јанеза Јанше и градоначелника Љубљане Зорана Јанковића.
Према њиховим речима, извештај антикорупцијске комисије, у коме се премијер Словеније Јанез Јанша и градоначелник Љубљане Зоран Јанковић апострофирају да нису пријавили имовину, само је додатни подстицај за незадовољство.
Словенци кажу да су се окупили "за добро државе" и спаљују фотографије политчара. Учесници протеста траже оставку премијера Јанше, али и целе владе.
"Имали смо земљу у којој је највреднија имовина био човек и свако је имао право на образовање, рад и здравље. Данас имамо незапосленост, пониженост, обешчашћеност и пљачку", каже један од учесника протеста.
Демонстранти истичу да им циљ није насиље и најављују формирање "Новог ослободилачког фронта словеначког народа".
Грађани су путем Фејсбука позвани на мирне, али бучне протесте, како би исказали незадовољство премијеру и словеначкој влади, без бојазни да ће њихова безбедност бити угрожена због штрајка словеначке полиције.
"Пошто наши политичари још не разумеју наше захтеве или не желе да схвате, припремили смо овај пут још већи протест са још већим учешћем грађана и јединственим захтевима", написали су организатори протеста.
На улицама до испуњења захтева
Како тврде, грађани ће на улицама остати до испуњавања захтева.
"Хајде да им покажемо да нам је стало и да не треба да се зауставимо све док се нешто не промени. Митинзи су једини начин да се неспособни и корумпирани политичари, који су поделили нацију и Словенију довели до краха, натерају да се опросте од власти", наводе организатори.
Организатори демонстрација објавили су манифест у којем захтевају оставку тренутне владе и именовање прелазне владе са председником чији се интегритет не доводи у питање, као и расписивање ванредних избора у року од шест месеци од именовања владе.
Манифест се темељи на три тачке словеначког Устава, на поштовању људских права, социјалној правди и једнаком праву за све грађане.
Словеначка "политичка елита" је, како сматрају организатори, изгубила поверење грађана и влада предузима кораке које грађани не подржавају.
Предводници демонстраната позивају на враћање политике поверења или ће у противном захтевати "темељни ремонт" словеначког политичког простора.
Протести су одржани у Крању у централној Словенији и у лучком граду Копру.
Сличан протест под називом "Први свесловеначки устанак" одржан је 21. децембра прошле године, а полиција је покренула поступак против особа које су наводно биле организатори тог протеста.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 12
Пошаљи коментар