Медијска блокада у Грчкој

Због смањења плата, грчки новинари и медијски радници у штрајку. Грчка се припрема за недељу штрајкова против нових мера штедње које су уведене на захтев међународних кредитора у замену за прву траншу од 31,5 милијарди евра помоћи.

У Грчкој данас влада информативна тишина будући да су радио станице, телевизије и штампани медији у двадесетчетворочасовном штрајку због смањења плата и отпуштања предвиђених у оквиру нових мера штедње.

На стотине новинара, техничара и осталих запослених у медијима окупило се на демонстрацијама у центру Атине, носећи транспаренте и критикујући, како кажу, "средњовековне услове" који владају у информативном сектору.

"Од нас су тражили да потпишемо уговоре о смањењу плата за 25 одсто, чиме се поништава колективни уговор", каже техничарка Фотини Крагуси која на приваној радио станици "Алфа" ради већ 13 година.

"'Алфа' сада има 30 запослених, а пре пет година је имала 130", додаје она, преносе медији.

Димитри Тримис, председник Синдиката новинара атинских дневних листова , каже да је медијски сектор погођен "новим нападом на права новинара, који прети да угрози демократију". Штрајк новинара је почео јутрос у шест часова ујутро.

Демонстрације новинара су уследиле после таласа штрајкова које су овог месеца организовали професионалци из различитих професија: лекари, судије, професори, полицајци, варогасци, војници.

Грчка се припрема за недељу штрајкова против нових мера штедње које су уведене на захтев међународних кредитора у замену за прву траншу од 31,5 милијарди евра помоћи.

За среду је планиран 24-часовни генерални штрајк који организују три водећа синдиката: Генерална конфедерација грчких радника која представља приватни сектор радника, Конфедерација цивилних службеника и Свераднички милитантни фронт близак Комунистичкој партији.

Национална федерација поморских радника такође ће се придружити штрајку који, представља "одраз гнева и очајања због свега што се догађа", јављају светски медији.

У генералном штрајку ће учествовати запослени у државном сектору и компанијама у којима је држава један од власника, опорезивачи, запослени у здравству и образовању, банке и локалне аутономне администрације, као и судије које ће на пет сати прекинути рад у судници.

Грчки бродови и трајекти ће остати у пристаништима, док синдикати железнице још нису одлучили на који начин ће обуставити рад.

Запослени у атинском метроу ће радити како би људи могли да додју на демонстрације.

Два главна протестна скупа почеће у 11 сати ујутро на тргу Педио ту Ареос и на тргу Омониа.

Што се тиче здравства, невоље људи који имају државно осигурање и даље ће трајати, будући да је сидникат фармацеута, уморан од чекања на рефундирање које никада не стиже, одбио да издаје лекове све док држава не плати.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. август 2025.
32° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом