недеља, 17.06.2012, 19:34 -> 10:58
štampajГрчка, већина за еврозону
Грчка Нова демократија освојила 130 мандата на изборима, а левичарски ПАСОК 33, што им омогућава да формирају парламентарну већину. Сириза освојила 71 место. Место Грчке у Европи неће бити доведено у питање, поручио лидер Нове демократије Антонис Самарас.
23.55 - На основу 90 одсто пребројаних гласова, Нова демократија освојила 130, Сириза 71, ПАСОК 33 мандата.
21.50 - За Грчку би било најбоље да се формира влада народног јединства, рекао лидер Пасока Евангелос Венизелос.
21.40 - На основу анкета са половине бирачких места, Нова демократија освојила 30,24 одсто гласова и 130 мандата у парламенту, а Сириза 26,3 и 70 места у парламенту.
20.25 - Нова демократија освојила 29,5 одсто гласова, а Сириза 27,1, показују први резултати које је објавило Министарство унутрашњих послова Грчке.
19.45 - Најновије излазне анкете кажу да је Нова демократија освојила 28,6 до 30 одсто гласова и 127 места у парламенту Грчке.
Према првим излазним анкетама на поновљеним парламентарним изборима у Грчкој, конзервативна Нова демократија освојила 130 места у парламенту, крајње левичарска Сириза 71, а социјалистички ПАСОК 33 места.
Нова демократија је освојила 30,24 одсто гласова, а крајње левичарска странка Сириза 26,3 одсто гласова. Међутим, због изборног система, странка која освоји највише гласова добија загарантованих 50 мандата, плус број који су освојили на изборима.
Социјалистички ПАСОК освојио је од 12,6 одсто гласова.
Лидер Нове демократије Антонис Самарас рекао је да жели да формира владу што пре. Самарас је рекао да су Грци гласали за останак у еврозони и позвао на формирање владе националног спаса.
"Неће више бити авантура. Место Грчке у Европи неће бити доведено у питање", поручио је Самарас. Лидер Нове демократије рекао је да ће жртве које трпи грчки народ земљи вратити просперитет.
Конзервативна Нова демократија заговара строге мере штедње и испуњавање услова за добијање помоћи од Европске уније, док је Сириза против тога.
Како се и ПАСОК залаже за строге мере штедње, Нова демократија и ПАСОК имаће већину у парламенту који има 300 места, уколико коначни резултати не буду битно другачији од излазних анкета.
Међутим, лидер ПАСОК-а Евангелос Венизелос рекао је да би било најбоље да нову владу формирају представници четири партије које су добиле највише гласова на изборима.
Венизелос сматра да би у овом пресудном тренутку за Грчку требало формирати владу народног јединства.
То би значило да би у владу требало да уђу и левичарске партије Сириза и Демократска левица, које се противе договору са Међународним монетарним фондом и Европском унијом и строгим мерама штедње.
Сириза иде у опозицију
Лидер радикалне левице Сиризе Алексис Ципрас честитао је Самарасу на победи и најавио да ће та коалиције левице остати у опозицији и наставити да се бори против мера штедње које захтевају европски повериоци Грчке и ММФ, и против "распродаје богатства земље", како види затражену приватизацију.
Остале странке које улазе у Скупштину Грчке су: Независни Грци (десница) са 7,47 одсто, неонацистичка Хриси Авги (Златна зора) са 6,90 одсто, Демократска левица са 6,15 одсто и Комунистичка партија Грчке (ККЕ) са 4,51 одсто.
Према званичној процени расподеле посланичких места, произлази да ће у Скупштини коју чини 300 посланика, НД имати 130, Сириза 71, ПАСОК 33, Независни Грци 20, Хриси Авги 18, Демократска левица 16 и Комунистичка партија Грчке 12 мандата.
Остаје да се види да ли ће Грчком поново управљати, као од избијања политичке кризе новембра прошле године до мајских избора, "велика коалиција" коју би чиниле две традиционалне, ривалске, доскора и највеће странке – НД И ПАСОК, а уз њих у тој коалицији би била и Демократска левица произашла из ПАСОК-а.
Та већина, са 181 послаником, и њена коалициона влада била би за останак у зони евра, уз преговоре са повериоцима о мерама за стимулисање привредног развоја које би омогућиле Грчкој да лакше врати велики државни дуг.
Грчки аналитичари и политичари из других странака указују да би та коалиција левог и десног центра вероватно била кратког века, те предвиђају нове изборе већ за јесен.
Министри финансија еврозоне су после вечерашње телеконференције о исходу избора у Грчкој, објавили саопштење у којем су поновили обавезу да јој помогну "да се врати на пут одрживог развоја" и спроведе реформе, и обећали преговоре "о путу напред" чим се формира влада.
Бела кућа је "честитала грчком народу одржавање избора у тешким временима", позвала на брзо формирање владе и уз "останак Грчке у зони евра уз поштовање обећања о реформама" за шта је САД у тој изјави понудио своју помоћ.
Грчка има резерве само до јула, а нова транша помоћи суспендована је до завршетка избора. У седишту Европске уније са страхом су ишчекивали прве резултате, а аналитичари тврде да је чак био спреман и кризни сценарио.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 10
Пошаљи коментар