четвртак, 17.05.2012, 18:42 -> 20:05
Милановић укида бенефиције
Премијер Хрватске Зоран Милановић позвао синдикате да прихвате реформе којима би биле укинуте велике радничке бенефиције. Ове године неће бити снажног раста, боримо се да остваримо било какав раст, а следећа мора да донесе стварне промене и привредни раст, поручио је Милановић.
Хрватски премијер Зоран Милановић позвао је синдикате јавног сектора да прихвате реформе којима би биле укинуте велике радничке бенефиције, показавши, по први пут, одлучност да спроведе планове о реформисању слабе домаће привреде.
"Мораћемо да изменимо одређене навике због кризе. Наша јавна потрошња релативно је висока и мораћемо да редефинишемо нека права и обавезе у јавном сектору да бисмо сачували стара и отворили нова радна места у приватном сектору", поручио је Милановић на састанку владе.
"Ове године неће бити снажног раста, боримо се да остваримо било какав раст. Ово мора бити година консолидације, а следећа мора да донесе стварне промене и привредни раст", рекао је Милановић.
Централно-левичарска влада, која је на власти прошлог децембра сменила конзервативце, жели да ове године смањи буџетски дефицит на 2,8 са 4,5 одсто из 2011, што је први велики покушај уравнотежења буџета у последњих 20 година хрватске независности.
Хрватска, која би требало да постане чланица Европске уније 1. јула 2013, већ је три године у рецесији, без назнака опоравка, преноси Ројтерс.
Ниједна влада од проглашења независности Хрватске 1991. није покренула озбиљне структурне реформе, поготово у области крутих закона о раду, углавном због гласног противљења синдиката.
Влада је у последњих неколико месеци покренула дебату о измени колективних уговора којима се регулишу права и бенефиције радника, које остају валидне неограничено или док радници и синдикати не договоре нова правила.
Синдикати се противе таквим изменама, наводећи да би оне омогућиле послодавцима да лакше отпуштају раднике у време када је стопа незапослености премашила 20 одсто.
Послодавци, са друге стране, сматрају да ригидна правила о раду и лоша јавна администрација смањују конкурентност Хрватске и ограничавају привредни опоравак.
Светска банка, Међународни монетарни фонд и бројни аналитичари наводе да је побољшање инвестиционе климе у Хрватској кључни услов економског опоравка.
Бирократија, нефлексибилни закони о раду, високи порези и корупција сматрају се највећим препрекама за инвестирање.
Многи аналитичари за ову годину предвиђају даљњи економски пад, док се влада у Загребу нада да ће бити остварен привредни раст од 0,8 одсто.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар