недеља, 13.05.2012, 07:30 -> 20:31
Последња шанса за нову владу
Састанак лидера три грчке водеће партије са председником Каролосом Папуљасом неуспешно завршен. Последња нада за формирање владе сусрет председника са лидерима мањих партија које су освојиле довољно гласова да са две од три најјаче странке формирају парламентарну већину.
После три неуспешна покушаја конзервативаца, социјалиста и радикалних левичара да саставе владу, судбину земље преузео је у своје руке председник Каролос Папуљас. У Атини је без успеха завршен састанак Папуљаса са лидерима три водеће странке. Током вечери, председник ће разговарати са лидерима мањих партија које су освојиле довољно гласова да са две од три најјаче странке формирају парламентарну већину.
Упркос великом притиску европских финансијских кругова, лидери три најјаче странке на изборима нису се договорили о заједничком сучељавању са кризом у земљи. За неуспех криве странку радикалне левице СИРИЗУ, другопласирану странку на изборима.
Лидер Нове демократије Антонис Самарас каже да је дао све од себе да се постигне компромис. "Дао сам све од себе да се сложимо. СИРИЗА не слуша народ, не прихвата формирање владе, нити ће толерисати владу која би преузела одговорност. Искрено, ја не знам шта Сириза уопште хоће", истакао је Самарас.
Председник радикалне левице СИРИЗА Алексис Ципрас каже да му је постало јасно да од његове траже да постане саучесник у злочину.
"У име демократије, суверенитета и народа нећемо да пристанемо на то. Позивамо све Грке и све странке да осуде некадашње моћнике. Једина нада против уцена и будућих злочина је у јединству народа", рекао је Ципрас после састанка.
Лидер Свегрчког социјалистичког покрета ПАСОК Евангелос Венизелос изјавио је на партијском скупу, одржаном после састанка са Папуљасом, да "гаји ограничен" оптимизам по питању формирања коалиционе владе.
Венизелос, бивши министар финансија, рекао је да је, и поред наде коју има, спреман да иде на нове изборе ако буде потребно.
Он је оценио да су разговори са Новом демократијом и СИРИЗА "упали у ћорсокак", указујући да се сада нада сарадњи са Демократском левицом Фотиса Кувелиса.
Демантоване гласине о наводном договору
Раније је мала грчка партија Демократска левица демантовала наводе лидера Ципраса да је постигнут договор о привременој коалиционој влади.
"То је клевета и лаж", навела је Демократска левица, која са 19 посланика може да има одлучујућу улогу у преговорима о формирању грчке владе.
Ципрас је претходно изнео тврдње да су три странке, међу којима није СИРИЗА, постигле договор о привременој влади која би имала мандат од две године.
Лидер СИРИЗЕ је рекао да су три странке, међу којима није и његова, постигле договор о формирању привремене владе на две године.
Према његовим речима, постигнут је договор између конзервативне Нове демократрије, социјалистичког ПАСОК-а и једне мале левичарске партије.
"Три партије су постигле договор о формирању владе на две године како би се спровео договор о међународној помоћи. Они имају 168 посланика у новом парламенту, дакле имају већину", рекао је Ципрас после разговора са грчким председником Каролосом Папуљасом.
Претходно су пропали покушаји лидера Нове демократије, Свегрчког социјалистичког покрета - ПАСОК и радикалне левице СИРИЗА да формирају владу.
Неизвесност је, међутим, велика, а нови избори све изгледнији. На њима би, сматрају аналитичари, Грци поново бирали између две струје - Нове демократије и ПАСОК-а који су за поштовање споразума са Бриселом и ММФ-ом, и радикалне левичарске СИРИЗЕ, која га одбацује и тренутно је најпопуларнија у земљи.
Нови избори уништавају земљу?
Председник Привредне коморе Атине Константин Микалос оцењује да грчки председник треба да помогне да се формира коалициона влада.
"У супротном, за месец дана имаћемо нове изборе и тада можда добијемо владу, али ће земља бити потпуно уништена", тврди Микалос.
Поновни избори и драхма уместо евра, уз лик нове политичке звезде, лидера крајње левице Алексиса Ципраса - тако медији виде политички хаос у земљи.
Већина Грка не жели излазак из еврозоне, али ни наставак строге штедње.
У покушају да смири ситуацију у Грчкој, немачки министар финансија обећава додатне мере за подстицање грчког привредног раста. Ипак челници еврозоне траже од Атине да спроведе договорене реформе.
Председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо истиче да Грчка мора да поштује правила ЕУ.
"Ако сте члан неког клуба онда морате поштовати његова правила. Ако то није случај онда треба да напустите тај клуб, организацију или институцију и то важи за све", поручио је Барозо.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар