уторак, 08.05.2012, 11:00 -> 15:00
БиХ: Нико неће у пастире
Иако је број незапослених у Босни и Херцеговини велики, нико неће да чува овце. Зарада је нешта мања од просека у држави, а чобанима су плаћени и храна и преноћиште, кажу власници стада. Насупрот томе, у Италији расте број младих људи који се одлучују да буду пастири, пишу босански медији.
Међу 543.000 званично незапослених у БиХ готово је немогуће пронаћи раднике који би чувајући овце зарађивали до 700 конвертибилних марака (КМ) месечно уз плаћени смештај, храну, пиће, одећу, па и цигарете, тврде власници стада.
Они кажу да је то плата која је за 118 КМ нижа од просечне, као и да за знатно мање паре раде запослени у рибарству, прерађивачкој индустрији, грађевинарству, трговини, угоститељству и многим другим делатностима.
Бањалучке Независне новине пишу да власницима оваца није јасно то што у држави у којој се повећава број грађана који гладују нико неће да чува овце.
Да парадокс буде још већи, док у БиХ огромна већина незапослених бежи од села, у богатој Италији расте број младих људи који се одлучују да буду пастири, наводи лист.
"Ма, неће нико код нас да ради овај посао. Овде чобане плаћају између 500 и 700 марака, а поред тога, за њих је обезбеђена и храна, смештај, све... Млади би радили нешто друго, а за стадом неће да иду", жали се Жељко Марић, овчар из места Петрово Поље, у општини Кнежево (Скендер Вакуф).
Са истим проблемима сусрећу се и власници стада са Мањаче. Љубомир Кочић има око 1.500 оваца и око 1.000 јагњади. Каже да сваки пут када хоће да запосли пастира потрага буде мукотрпна.
"Чобана је изузетно тешко наћи. Имам једног, а, поред њега, раде још и синови. Млади данас траже посао, а желе да га не нађу. Неће, брате, да раде. Пастира зими плаћам 500 марака, али то није све. Он нема више никаквих трошкова. Плаћени су му храна, пиће, цигарете, одећа, преноћиште, ма све. Али, ето, у овој земљи, у којој сви причају о кризи, нико неће да ради овај посао", жали се Кочић.
Иако је обично резервисана за старије људе, ова професија је недавно привукла 3.000 младих Италијана, саопштило је тело "Колдирети", које делује при Министарству пољопривреде Италије.
Давид Бортолучи (25) има звање техничара, али пошто није могао да нађе посао, сада чува стадо од 400 оваца у Доломитима, на северу Италије. "Срећан сам одлуком коју сам донео. Почео сам тако што сам пратио друге пастире и учио од њих", рекао је Бортолучи, пишу Независне новине.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 20
Пошаљи коментар