недеља, 06.05.2012, 06:30 -> 22:53
štampajСамарас, корак до победе
Конзервативна Нова демократија освојила више од 21 одсто, показују пребројаних 14,4 одсто гласова. Велики успех Радикалне леве коалиције "Сириза" са освојених скоро 15 одсто, док је ПАСОК трећи са 14,8 одсто гласова. У парламент ушла и неонацистичка Златна зора.
18.38 - Нова демократија освојила је између 17 и 20 одсто гласова. На другом месту Радикална лева коалиција Сириза која је освојила између 15,5 и 18,5 одсто гласова, док је на трећем месту ПАСОК са 14 до 17 одсто гласова.
На ванредним парламентарним изборима, према првим анкетама, највише гласова освојиле три политичке странке, али ниједна од њих нема довољан број гласова да формира будућу владу.
Према званичним пројекцијама на основу пребројаних 14,4 одсто гласова, конзервативна Нова демократија је освојила највише гласова - 21,2 одсто што је знатно мање од потребног за самостално образовање владе.
Левичарска коалиција "Сириза", освојила је скоро 15 одсто гласова, док је социјалистички ПАСОК који је самостално владао до новембра, освојио 14,83 одсто гласова.
Партија десног центра Нова демократија прогласила је вечерас победу на парламентарним изборима, која има намеру да формира коалициону владу.
Самарас је вечерас предложио формирање "владе националног спаса" како би се омогућио опстанак Грчке у зони евра.
Вођа Нове демократије је рекао да је за коалициону владу која би имала два циља - да се Грчка задржи у зони евра и да би поправила услове које су јој поставили међународни кредитори.
Лидер социјалиста Евангелос Венизелос чија је странка ПАСОК претрпела историјски пораз, заложио се вечерас за формирање "проевропске владе националног јединства" да би извела земљу из ћорсокака.
И екстремно десна, неонацистичка Златна зора ће, први пут за скоро 40 година, ући у парламент. Предвиђа се да ће та странка имати између шест и осам одсто гласова.
Према првим анкетама Комунистичка партија освојила је 8,22 одсто гласова, а нова Демократска партија левице између 5,84 одсто гласова бирача.
Са завршетком изборног дана анкете показују оно што су многи очекивали - да бирачи напуштају две велике странке које су заговарале штедњу и које су дуго доминирале грчком политиком, оцењује Би-Би-Си.
То би могло да буде наговештај велике нестабилности у Грчкој. Нова Демократија можда неће бити у стању да формира владу, могло би бити нових захтева за изборе, па чак и покушаја стварања коалиције левичарских и десничарских странака које се противе мерама штедње, оцењују аналитичари.
То би, како указује, могло угрозити грчки програм смањења дефицита и поново покренути питања о чланству те земље у еврозони.
Грчки премијер у оставци Лукас Пападимос изјавио је да су избори у Грчкој од кључног значаја за даљи пут земље и да очекује да ће нова влада бити формирана ове недеље.
Никад већи број странака, 32, показује да је грчка политичка сцена толико уситњена да је тешко очекивати да иједна странка освоји довољно гласова да влада самостално и стабилно.
Према изборном закону Грчке, партија која освоји највише гласова на изборима добија додатних 50 мандата у парламенту који укупно има 300 посланика, али аналитичари сматрају да ни то неће бити од велике помоћи да земља добије већинску владу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар