субота, 05.05.2012, 17:30 -> 19:10
Грчка уочи избора
Никад већи број странака, 32, показује да је грчка политичка сцена толико уситњена да је тешко очекивати да иједна странка освоји довољно гласова на сутрашњим ванредним изборима, да влада самостално и стабилно.
Око 10 милиона грађана Грчке са правом гласа одлучиваће сутра о саставу новог парламента. Никад већи број странака - 32 - показује да је грчка политичка сцена толико уситњена да је тешко очекивати да иједна странка освоји довољно гласова да влада самостално и стабилно.
Грцима је баш стабилност неопходна да издрже кризу и трајно одмакну од ивице банкротства, како би и цела еврозона могла да одахне.
У Грчкој очекују да ће чак десет странака освојити више од три одсто гласова потребних за улазак у парламент. Чини се да ће већина становника, ако уопште изађе на изборе, гласати - стомаком, огорчена због тешке кризе за коју криве две велике странке ПАСОК и Нову демократију, које су се годинама смењивале на власти.
"Прва ја нећу гласати ни за једну странку. Сваки дан гледам несрећне и гладне, а политичари не схватају њихову бол", каже Георгија Колија, волонтерка у народној кухињи.
На политичкој сцени отворио се зато простор за мале странке, чак и крајње деснице каква је Златна зора. Она је на претходним изборима 2009. године освојила неважних 0,2 одсто гласова, а сада би могла да освоји пет одсто. Златна зора и већина малих странака су против услова стране помоћи.
"Никад нећемо правити договор са силама програма финансијског спасавања. Рат до краја", каже Николаос Михалоликаос, лидер странке "Златна зора".
Европска унија и ММФ могли би да обуставе помоћ Грчкој ако у јуну не буде спроведен нови круг штедње од око 11 милијарди евра.
Лидери ПАСОК-а и Нове демократије кажу да земља има сигурну будућност само кроз избор проевропских странака.
Професор Димитрис Кацикас са Атинског универзитета каже да је највећа опасност у овом тренутку то што нећемо имати већину једне странке. Биће неопходна коалициона влада, а то није грчка традиција.
Према последњим истраживањима, Нова демократија освојиће 22 одсто гласова, чиме њен лидер Антонис Самарас добија мандат да састави владу.
Иако Самарас, кажу, није рад да дели власт са ПАСОК-ом, који ће освојити око 18 одсто гласова, парламентарна математика захтева коалицију. У врху обе странке, незванично кажу да је она могућа, али кратког даха и да би у том случају нови избори били можда већ у јуну.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар