понедељак, 23.04.2012, 13:14 -> 18:13
štampajРат око ђеврека
После политичких Грчка и Турска отварају и кулинарске неспоразуме. Најновији "балкански рат" изавао је ђеврек и спор око тога дали је турски или грчки, мада је остало зебележено да су га јели још Византинци.
Историјски ривали Турска и Грчка који се споре око многих политичких питања, сада су отворили још један фронт неслагања: чији је ђеврек, пециво које се вековима припрема и у једној и у другој земљи.
Истанбулска комора продаваца ђеврека (симита) тражи да се тај производ заштити као турски, пошто Грци тврде да је то пециво њихово, познато под називом коулури.
Повод за најновији спор отворио је атински лист Елефтерос типос, који је покушао да докаже да је ђеврек још од пре Христа био популаран и у Солуну и у Истанбулу. Према томе, то је византијски производ, али ни у ком случају није турски.
У Грчкој то пециво називају "солунски коулури". У Истанбулу су те тврдње дочекали на нож.
"Ђеврек (симит) је симбол Истанбула. То је део турске културе и за богате и за сиромашне. Постоји велика разлика између турског и грчког ђеврека у начину кувања и стављању сусама преко њега", кажу у Комори произвођача ђеврека.
Турски институт за патенте најавио је да је спреман да се укључи у ову акцију, како би се заштитио ђеврек, односно симит. Али и у Грчкој имају своје аргументе где се ђеврек назива солунски коулури.
"Свако може да тврди да је ђеврек његов, али историјски је потврђено да датира из доба Византије и да се тада звао коликоу", објашњавају у Удружењу пекара у Солуну.
Атина и Анкара не могу да нађу заједнички језик ни око многих политичких питања: решења кипарског проблема, као и поморског и ваздушног разграничења на просторима Егејског мора.
У последње време, и поред побољшања односа, неспоразуми се јављају и око других ситних питања. У Истанбулу су пре неколико година оштро реаговали и када је на једној приредби у Европској унији баклава представљена као типичан дезерт кипарских Грка. Слично се десило и око локума.
Ти неспоразуми су очигледно последица вековног преплитања историја два народа, што може да се види у музици и другим областима.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 21
Пошаљи коментар