Читај ми!

Наплата за обнову кућа у Хрватској

Избеглим Србима, који не живе у обновљеним кућама у Хрватској, почињу да стижу најеве тужби да врете новац уложен за обнову.

На адресе неких избеглих Срба који не живе у кућама које су им обновљене у Хрватској, почеле су да стижу најаве тужби. Од њих се тражи да врате новац уложен у обнову њихових домова.

Због тога је протестовала Коалиција удружења избеглица, док је Српски демократски форум поднео уставну жалбу на закон који то омогућава. Према подацима УНХЦР-а Хрватска је обновила више од 48.000 српских кућа, а готово две деценије после рата, половина тих кућа је и даље празна.

Породица Николић из Пакраца, склопила је уговор са Хрватском о обнови куће, запаљене током рата. Услов је био да у Пакрацу живе 10 година, без права да у том периоду продају кућу.

Пред истек рока, затражено је да врате око 28.000 евра, уложених у обнову, јер, иако су редовно измиривали рачуне, нису све време били у својој кући. Мара Николић толики новац нема, а како каже, живот у Пакрацу јој је, без посла, сигурности и с болесним мужем, немогућ.

Николићева је рекла да се страшно уплашила када је први пут била у Пакрацу, као и да је доживела шок јер су јој претили и викали на њу.

За разлику од Николића, Живојину Шарићу полиција не дозвољава ни да дође до своје имовине. Власник је некад чувене гостионице Путник на Рељи, на земљишту на ком Задар данас гради Поликлинику.

"Помака нема само су обећања и нека рочишта и то се повлачи годинама. Иде се на исцрпљивање, да се не дају средства. Њихов циљ је да исцпре и да се у крајњем случају тамо не враћамо", каже Живојин Шарић.

Уставну жалбу на Закон о посебној државној скрби, који практично омогућава последње тужбе поднео је Српски демократски форум, а подршку им је обећао и председник Хрватске Иво Јосиповић. Уз то удружење и невладине организације упозоравају на дискриминацију Срба.

"Имају права ако немају власништво у целом свету, док Хрвати из Босне имају права и да добију станове", каже Вељко Џакула из Српског демократског форума.

Проблем имају и Срби у чије куће се неко током рата уселио и у њих улагао. Уложени новац прави власник сада мора да исплати кориснику имовине, а ако нема од чега, Хрватска нуди кредите.

РТС није успео да добије одговор од Хрватске владе о томе да ли ће бити измена спорних закона и пре одлуке Уставног суда, нити изјаву од хрватског амбасадора у Београду, јер је речено да је на годишњем одмору до следеће недеље.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом