петак, 06.04.2012, 09:24 -> 20:58
štampajСарајево, 20 година после
У Сарајеву се обележава 20 година од почетка рата у БиХ. У оквиру централне манифестације "Сарајевска црвена линија", у центру града постављена 11.541 црвена столица, по једна за сваког у рату погинулог грађанина тог града.
Кроз главну сарајевску улицу, Титову, Сарајлије пролазе поред "црвене линије" – 11.541 црвена столица, по једна за сваког грађанина Сарајева који је погинуо у рату, поређана је у помен жртвама, тачно 20 година од почетка рата у Босни и Херцеговини.
"Сарајевском црвеном линијом", која се протеже дуж неколико стотина метара, у главном граду БиХ започело је обележавање годишњице, а у излозима дуж Титове улице постављени су постери манифестација одржаних током четири ратне године.
Према подацима УНХЦР-а, у рату 1992-1995. страдало је око 200.000 људи, а избегло и расељено је око 2,7 милиона.
"То је највећа миграција људи у Европи од Другог светског рата наовамо", навео је УНХЦР.
Идеја о постављању столица – које би требало да остану празне током целог дана – потекла је од редитеља Хариса Пашовића, који каже да су жртве Сарајева "највећи појединачни губитак у једном граду у Европи након Другог светског рата".
"Ми смо дужни према 11.541 нашем убијеном суграђанину, али и према светској историји, европској цивилизацији да опоменемо на највећи злочин почињен против једног града након 1945. године", рекао је Пашовић, преносе локални медији.
Председник Републике Српске Милорад Додик рекао је да је пријем поводом обележавања годишњице опсаде Сарајева недопустив, јер није усаглашен са свим странама у БиХ.
Председавајући Председништва Босне и Херцеговине Бакир Изетбеговић изјавио је да је Сарајево непобедив град, који је "савладао све варваре који су га напали".
"Главни град БиХ је претеча свега онога што данас гледамо у Европи", рекао је Изетбеговић полажући венце и цвеће убијеним грађанима БиХ, поводом 6. априла, Дана града Сарајева. Изетбеговић је истакао да је и пре 500 година, Сарајево имало абрахамске богомоље, снажан дух, толеранцију, те воду и канализације када то нису имале европске метрополе.
Представници власти Града Сарајева су полагањем цвећа и венаца одали почаст погинулим борцима.
"Нама није циљ да наведемо политичку и друштвену провокацију већ је ово култура подсећања", каже градоначелник Сарајева Алија Бехмен.
Окупљање у Сарајеву за сутра су најавили и извештачи из ратног Сарајева, који ће доћи из свих крајева света, а у излозима дуж главне, Титове улице, биће постављени постери манифестација одржаних током четири ратне године.
Дан града Сарајева и, како се наводи, жртава рата од 1992. до 1995. године обележиће и активисти младих за људска права у БиХ окупљањем на Мосту Суаде и Олге, некадашњем Врбања мосту.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 17
Пошаљи коментар