Читај ми!

Нуклеарка прескупа за Бугаре

Влада у Софији одлучила да раскине споразум о изградњи атомске електране "Белене" на Дунаву. Нисмо у стању да платимо цену изградње нуклеарке, рекао бугарски премијер Бојко Борисов.

Премијер Бугарске Бојко Борисов рекао је да је та земља одлучила да раскине споразум са руском компанијом "Атомстројекспортом" о изградњи нуклеарне електране "Белене" на Дунаву снаге 2.000 мегавата.

Бугарска је 2008. склопила споразум с "Атомстројекспортом" о изградњи два реактора од по 1.000 мегавата у месту Белене. Руска компанија је недавно саопштила да би први од та два реактора могао да буде готов до октобра, пренела је агенција АФП.

Борисов је, међутим, данас рекао да влада није у стању да плати цену изградње те нуклеарке која се процењује на око шест милијарди евра плус камате на евентуалан кредит који би морала да узме како би финансирала тај пројекат.

"Нисмо у могућности да то платимо и не можемо да обавежемо генерације Бугара да плаћају тај новац. То не можемо да урадимо", поручио је Борисов.

Првобитним споразумом тај пројекат је процењен на четири милијарде евра плус прилагођавање инфлацији.

Реализација пројекта је одлагана годинама због неслагања с Русијом око цена и немогућности проналажења неког новог озбиљног западног инвеститора после повлачења немачке компаније RWE 2009. године.

Апсолутни неуспех

Борисов је указао да је одустајање од изградње нуклеарке била "тешка одлука", оценивши да је тај пројекат "апсолутни неуспех".

Бугарска је већ платила "Атомстројекспорту" 1,4 милијарде евра и дугује француској банци "БНП Париба" 500 милиона евра у оквиру кредитне линије за "Белене".

Влада Бугарске ће платити руској компанији преосталих 100 милиона евра за изградњу првог реактора која је при крају. Тај реактор ће бити инсталиран у нуклеарки "Козлодуј", чиме ће бити елимисана потреба за додатном инфраструктуром, истакао је Борисов.

Влада у међувремену разматра могућност да на локацији "Белене" изгради електрану на природни гас чији је главни испоручилац руски "Гаспром".

Борисов је у понедељак о судбини нуклеарке "Белене" разговарао с руским председником Владимиром Путином, а сутра ће у Москву отпутовати бугарски министар економије и енергетике Дељан Добројев како би наговорио руске партнере да не изведу Бугарску пред суд због одустајања од споразума.

Бугарска, водећи извозник електричне струје на Балканском полуострву, тренутно поседује два реактора од по 1.000 мегавата у "Козлодују", такође на Дунаву.

Првобитан разлог за изградњу нуклеарке "Белене" био је да се надокнаде изгубљени капацитети након што је Брисел уочи уласка Бугарске у Европску унију 2007. године наложио затварање четири мања нуклеарна погона у "Козлодују" због забринутости за сигурност.

Влада Бугарске је у децембру прошле године већ одустала од пројекта изградње нафтовода Бургас-Александруполис у сарадњи с Русијом и Грчком јер сматра да је еконмомски неисплатив.

Софија је, међутим, дала зелено светло за реализацију пројекта гасовода "Јужни ток" којим "Гаспром" планира да транспортује до 63 милијарде кубних метара гаса годишње по дну Црног мора до земаља централне и јужне Европе.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. јул 2025.
34° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом