Читај ми!

Годишњица злочина у Сијековцу

У Сијековцу обележена двадесета годишњица страдања деветоро Срба. До сада нико није одговарао за тај злочин здружених хрватских и муслиманских снага.

Служењем парастоса и полагањем венаца и цвећа обележено је 20 година од страдања српских цивила у Сијековцу код Босанског Брода.

Парастос је служио владика зворничко-тузлански Василије, а венце и цвеће на спомен-плочу положили су делегација Владе Републике Српске са премијером Александром Џомбићем на челу, делегација Народне скупштине РС и изасланик председника Милорада Додика.

Хрватске снаге, заједно са муслиманским паравојним јединицама из Сијековца, 26. марта 1992. године прешле су Саву и у Сијековцу убиле девет особа и то породице Зечевић, Милошевић, Трифуновић и Радић. Још троје убијених Срба воде се као нестали. Тада је запаљено и уништено пет српских кућа.

Директор Центра за истраживање ратних злочина РС Јанко Велимировић раније је изјавио да је злочин у Сијековцу "први масовни злочин у БиХ, за који још нико није процесуиран".

У Шведској је ухапшен Земир Ковачевић, један од учесника злочина у Сијековцу, који је изручен БиХ, подсетио је Велимировић и додао да институиције РС очекују да правосуђе у БиХ покрене поступак против њега.

Велимировић је још указао да је велики проблем то што починиоци злочина у Сијековцу нису доступни правосудним органима БиХ, јер су на подручју Хрватске, а хрватска страна не показује вољу да ухапси те особе и процесуира их за овај злочин.

"Без обзира на то што је у мају 2010. године хрватски председник Иво Јосиповић био у Сијековцу, положио венац и обећао да ће нешто предузети да се овај злочин процесуира, до сада се ништа није десило", истакао је Велимировић.

Према његовим речима, постоје докази да је породица Милошевић ексхумирана у Славонском Броду, иако су убијени у Сијековцу, што, како тврди, "довољно говори о умешаности Хрватске у овај злочин".

Велимировић је рекао да су у злочинима у Сијековцу учествовали припадници Интервентног вода Сијековац, којим је командовао Нијаз Чаушевић, звани Медо, као и припадници Хрватских одбрамбених снага (ХОС) под командом Анте Пркачина.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. јул 2025.
34° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом