Читај ми!

Ина напушта Сирију

Због санкција према Сирији, хрватска нафтна компанија Ина мора да оде из те земље. Напуштање концесије коштаће фирму више од 260 милиона евра на годишњем нивоу, али и државу, јер ће остати без пореза.

Хрватска нафтна компанија Ина мора да се повуче из Сирије, пошто је Влада Хрватске донела одлуку којом се Хрватска придружује санкцијама ЕУ према тој држави.

"Ина се сад мора потпуно повући из Сирије, а овом одлуком правно се штити интерес те фирме", изјавио је премијер Зоран Милановић и додао да ће, кад се ситуација стабилизује, влада тражити заштиту интереса хрватских предузећа.

Ина у Сирији има концесију на истраживање и експлоатацију нафте и плина.

Први потпредседник Владе Радимир Чачић рекао је да су последице одлуке озбиљне и додао да је добит Ине у прошлој година била око 263 милиона евра, а већина је везана за Сирију. Чачић је објаснио да је Владина одлука била једини начин да се сачува концесија.

Одлуком, која представља спровођење одлуке Савета министара ЕУ од 1. децембра прошле године, забрањује се, осим осталог, набавка, увоз или пренос сирове нафте или нафтних деривата из Сирије у Хрватску.

Забрањен је и извоз опреме и технологије за нафтну и плинску индустрију у Сирију, као и оснивање било каквих заједничких предузећа у Сирији, која учествују у секторима истраживања, производње или рафинирања нафте у Сирији.

Ина је саопштила да ће у потпуности поштовати одлуку Владе. Компанија подсећа да су раније повукли већину запослених из Сирије, док су с преосталим радницима у сталном контакту. 

Хрватски медији преноси да Ина у Сирији спроводи истраживачко-производне активности на два блока - Хајан и Афамија, а да је Хајан њена најуспешнија инострана концесија.

Такође се оцењује да ће одлука о повлачењу Ине из Сирије имати озбиљне последице и за државни буџет, јер ће изостати очекивана добит од пореза на добит националне нафтне компаније. Највећи појединачки акционар у Ини је мађарска нафтна компанија МОЛ.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 10. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом