Читај ми!

Јосиповић за арбитражу о границима

Председник Хрватске Иво Јосиповић предложио је да Хрватска са Србијом и БиХ договори арбитражу о граничном проблему, уколико у билатералним преговорима не успеју да се реше спорна питања. Са Србијом је највише неразјашњенa границa на Дунаву.

Уколико не успе да у билатералним преговорима реше спорна питања, Хрватска са Србијом и БиХ треба да договори арбитражу о граничном проблему, предложио је председник Хрватске Иво Јосиповић.  

"Сматрам да би требало оставити још неко краће време за билатерална решења, а ако се она не постигну, било би мудро договорити арбитражу о граници са сваком од тих земаља", изјавио је Јосиповић за ријечки Нови лист.

Он сматра да би арбитражу требало договорити билатерално, без иностраних партнера и у директним преговорима како би се појефтинио и скратио поступак у односу на арбитражу границе са Словенијом, па и у односу на вероватну арбитражу с Црном Гором о граници код Превлаке.

"Могло би се договорити тако да свака земља предложи по двојицу арбитражних судија, да се о петом заједно усагласе, као и томе да пристају на сваки резултат арбитраже", сматра Јосиповић.

Са Србијом је највише неразјашњена граница на Дунаву, јер Србија заступа принцип да граница иде средином реке, док Хрватска жели границе предратних катастарских општина, које прелазе на обе обале Дунава.

Са БиХ је потписан Споразум о граници, али Сабор га није ратификовао, јер је Хрватска накнадно затражила поновно отварање преговора незадовољна што су Мали и Вели Шкољ, два гребена код Неума, припала БиХ. Хрватска не признаје ни право БиХ да има приступ отвореном мору.

Хрватска тренутно арбитражом решава проблем граничне линије са Словенијом, а могуће је слично решење и са Црном Гором. Са Словенијом је арбитража договорена пссле готово две деценије неуспешних преговора и двогодишње словеначке блокаде хрватских преговора са ЕУ.

Са Црном Гором је 2002. успостављен привремени режим на спорној граници код Превлаке, који од тада функционише без тешкоћа. Званичници су у неколико наврата помињали могућност да нека од угледних надлежних институција, попут Међународног суда правде или Међународног суда за право мора, трајно арбитрира и тако реши проблем, али решење још није усаглашено.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом