уторак, 07.02.2012, 15:51 -> 16:40
štampajСтразбур враћа Абу Хамзу
Притварање Абу Хамзе у БиХ није у складу са Конвенцијом о људским правима и не постоје услови за његово изручење Сирији, пресудио Европски суд за људска права у Стразбуру. Бих дужна да Абу Хамзи исплати 3.000 евра накнаде.
Европски суд за људска права оценио је да притварање у БиХ Имада ел Хусина, познатог као Абу Хамза, није у складу са Конвенцијом о људским правима и да не постоје услови за његово изручење Сирији.
"У пресуди Абу Хамзи, суд је навео да је он био притворен супротно Конвенцији у периоду од октобра 2008. до 31. јануара 2011. године. Његово притварање није било у складу са Конвенцијом о људским правима, али јесте са законима БиХ", рекла је агенцији Бета Моника Мијић, агент БиХ пред судом у Стразбуру.
Према њеним речима, суд у Стразбуру је, такође, утврдио да у садашњим околностима не постоје услови за његову депортацију у Сирију због потенцијалне претње да би тиме био изложен тортури и нехуманом поступању.
Абу Хамза ће и у наредном периоду у складу са одлуком о протеривању и стављању под надзор остати у Имиграционом центру у Источном Сарајеву, а ако власти БиХ желе да га протерају у неку трећу земљу, нема препрека за то, навела је Мијићева.
БиХ је, на основу утврђене повреде права на слободу, дужна да Абу Хамзи исплати 3.000 евра на име правичне накнаде.
Абу Хамза, држављанин Сирије с пребивалиштем у Сарајеву, ухапшен је 5. октобра 2008. године због процене власти у БиХ да представља опасност по националну безбедност.
Како је саопштило Министарство сигурности БиХ, пресуда ће бити коначна уколико у току наредна три месеца ниједна од страна у поступку не поднесе захтев за његово преиспитивање.
"Очекује се и покретање процедуре за проналазак треће, сигурне земље у коју би овај сиријски држављанин, а који је проглашен претњом по националну сигурност БиХ, могао бити депортован", саопштено је из тог министарства.
У случају Фадхила ел Хамданија, којег су безбедносне структуре БиХ такође прогласиле претњом по националну безбедност БиХ, суд у Стразбуру је одлучио да нема сметњи за његову депортацију у Ирак.
У оба ова случаја Европски суд за људска права утврдио је повреду Конвенције о људским правима у периоду од њиховог смештања под надзор у Имиграциони центар па до доношења одлуке о њиховом протеривању.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар