Читај ми!

Хаг пресудио у корист Македоније

Грчка није имала право да блокира пријем Македоније у НАТО 2008. године, одлучио Међународни суд правде у Хагу. Грчка саопштила да ће размотрити одлуку суда, Македонија одлуку поздравила, а УН позвале на окончање "рата" око имена.

Међународни суд правде у Хагу донео је одлуку да Грчка није имала право да блокира пријем Македоније у НАТО 2008. године.

Грчка је том блокадом прекршила Привремени споразум о нормализацији односа две земље из 1995. године.

Споразумом је предвиђено да Македонија промени заставу и да у међународним организацијама у којима је чланица и Грчка, користи име Бивша Југословенска Република Македонија.

Грчка је заузврат требало да не ставља вето и не отежава пријем Македоније у међународне организације, али због вета Грчке Македонија на самиту у Букурешту у априлу 2008. није примљена у НАТО, иако је испунила услове.

У образложењу одлуке, Суд је навео да, најпре, одбацује наводе Грчке да није надлежан за овај спор. Даље, наводи да  у Привременом споразуму из 1995. године јасно пише да је Грчка пристала да неће блокирати захтеве Македоније за пријем у међународне организације у којима је и она чланица.

У случају Македонске апликације за чланство у НАТО 2008. године, Грчка је као проблем навела име државе које њен северни сусед користи. Међутим, Суд је утврдио да је грчки вето био неоснован, с обзиром на то да Македонија има право да, када говори о себи, користи то име.

Грчка "разматра" пресуду

Грчко министарство спољних послова саопштило је да "разматра" пресуду Међународног суда правде у Хагу да је Атина прекршила своје обавезе приликом блокирања пријема Македоније у НАТО.

У саопштењу грчког МИП-а се наглашава да се данашња одлука Међународног суда у Хагу не односи директно на вишегодишњи спор са Скопљем око назива Македоније.

У Атини такође кажу да се тај проблем мора решавати у преговорима који се воде под покровитељством Уједињених нација, јављају агенције.

Македонски медији навели су да ова одлука, ипак, не може да утиче на Грчку како да се понаша у будућности.

Македонски премијер Никола Груевски поздравио је одлуку Међународног суда правде према којој је Грчка прекршила привремени споразум из 1995. тиме што је ставила вето на чланство Македоније у НАТО 2008. године.

Груевски је позвао грађане да не схватају то као победу и да не праве однос који постоји између победниика и поражених.

Коментаришући то што суд у Хагу није наложио Грчкој да убудуће не користи вето, Груевски је објаснио да се претпоставља да ће Грчка деловати са добром намером и да неће поновити незаконито деловање и тиме прекршити Привремени споразум.

Македонски преседник Ђорђе Иванов, који се после одлуке суда у Хагу састао са премијером Груевским, оценио је да је пресуда од великог значаја за Македонију. Иванов је затражио од Грчке да сада подржи чланство Македоније у НАТО и другим међународним организацијама, што је у складу с Привременим споразумом.

УН: Окончајте "рат" око имена

Уједињене нације су позвале Грчку и Македонију да након пресуде Међународног суда правде окончају "рат" око имена Македонија.

Изасланик УН Метју Нимец, који годинама посредује у решавању спора између Атине и Скопља, рекао да је контактирао владе обе земље и "позвао их да овај догађај виде као прилику да размисле конструктивно о међусобним односима и размотре нову иницијативу за постизање дефинитивног решења питања имена".

Како је рекао, "на овој прекретници став који је окренут будућности и који ставља акценат на решења уместо на разлике помогао би у проналажењу могућег трајног решења".

Генерални секретар НАТО Андерс Фог Расмусен изјавио је да ће Македонија бити позвана да уђе у Алијансу чим реши са Грчком спор око имена, преноси АФП.

Пресуду је у Палати мира прочитао председник Међународног суда правде Хисаши Овада. Пресуда је коначна, обавезујућа и на њу нема права жалбе.

Број коментара 33

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 12. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом