Један број руских држављана, који се налазе на листама санкција ЕУ и САД због свеобухватне руске инвазије на Украјину, добио је малтешке пасоше по шеми "златне визе", пише Фајненшел тајмс, чији се новинари позивају на процурела документа и званичне податке, преноси Европска правда.
Међу таквим Русима, посебно, бизнисмен Алберт Авдољан потпао је под санкције ЕУ због рата Москве у Украјини.
Малтешки пасош помаже Авдољану и другим Русима да са таквим документом делимично заобиђу забрану уласка у ЕУ.
Међу онима који су добили малтешке пасоше биле су и три особе које су касније потпале под санкције САД због рата у Украјини и још три особе под украјинске санкције.
Међу таквим појединцима је Јевгенија Володимиривна Бернова, коју су САД оптужиле да је преваром набавила опрему двоструке намене која би се могла користити у војне сврхе.
Бернова је навела да је добила малтешко држављанство након темељног и вишеслојног процеса провере и да има истинске везе са Малтом, укључујући посао за који је рекла да је "права инвестиција на Малти и да нема ништа нелегално или скривено".
Бернова је изјавила да је њено уврштавање на листу санкција била „грешка америчких власти“.
Носиоци пасоша су део веће групе од 16 људи који су успешно платили малтешко држављанство, упркос томе што су касније стављени на санкционе листе или осуђени за злочине.
Најмање један од малтешких пасоша наводно је касније повучен.
Према процурелим информацијама, руски милионер Павел Мелников је уз помоћ Хенлија добио малтешки пасош 2015. и пасош Сент Китса и Невиса 2012. године.
Малта је последња земља ЕУ која још увек нуди да купи своје држављанство. С тим у вези, Европска комисија је поднела тужбу Суду правде ЕУ за укидање ове шеме.
Малта захтева од кандидата за држављанство да једнократно уложе најмање 600.000 евра, купују или изнајмљују некретнину, донирају 10.000 евра у добротворне сврхе и бораве у земљи три године. Услов боравка може се смањити на годину дана за појединце који уложе 750.000 евра.
(Financial times, Evropska pravda)
Коментари