Британија за проширење ЕУ

Велика Британија је против застоја у проширењу ЕУ, рекао британски министар за европска питања Дејвид Лидингтон, после разговора са Божидаром Ђелићем у Београду.

Британски министар за европска питања Дејвид Лидингтон разговарао је у Београду о евроинтеграцијама Србије са председником Борисом Тадићем и потпредседником Владе Божидаром Ђелићем.

Британски министар је рекао да је његова земља против застоја у проширењу Европске уније после пријема Хрватске. 

"Велика Британија је увек снажно подржавала проширење ЕУ. Одбацујемо идеју да после приступа Хрватске Унији треба да дође до вештачког застоја у проширењу", изјавио је Лидингтон на конференцији за новинаре после разговора са Божидаром Ђелићем.

"Свака земља која је европска и која испуњава услове треба да постане чланица ЕУ, под условом да је то њен слободан избор", рекао је Лидингтон у Београду.

Кад је реч о питању прелаза на северу Косова, Лидингтон је поздравио напоре влада у Београду и Приштини да се нађе решење на прелазима Јариње и Брњак како би се што пре успоставио слободан проток роба и људи.

"Што се пре то деси, то ће пре бити остварен економски напредак становништва", рекао је британски министар.

Ђелић је Лидингтону пренео је да се Београд залаже за мир и стабилност у региону и решавање свих отворених питања кроз дијалог.

"Београд је дао предлоге и чекамо одговоре од посредника ЕУ у дијалогу с Приштином Роберта Купера за питање прелаза", рекао је Ђелић.

Лидингтон је рекао да се у мишљењу Европске комисије с правом указује на реформе које је Србија направила у евроинтеграцијама, али да треба направити напредак и у регионалној сарадњи, посебно кад је реч о питању Косова.

"Ми прихватамо мишљење Европске комисије од 12. октобра ове године и радићемо у недељема које долазе да она која омогућавају добијање статуса кандидата и почетак преговора за улаyак у ЕУ буду испуњена", каже Ђелић. 

Говорећи о билатералним односима, потпредседник Владе Србије је оценио да у том домену постоји велики потенцијал, док је Лидингтон поручио да је британска влада опредељена за даље јачање тих односа и трговинске размене.

"Лидингтон је дошао с делегацијом британских фирми из домена безбедности", рекао је Ђелић и додао да је борба против организованог криминала једна од најуспешнијих делова сарадње.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 21. септембар 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом