Читај ми!

Динкићев предлог за Београд

УРС представио предлог за децентрализацију Београда, према коме би најмање пет одсто градског буџета требало преусмерити месним заједницама, односно квартовима. Становници квартова би требало да бирају председнике директно, а председници би бринули о свом крају без новчане накнаде.

Уједињени региони Србије у септембру ће почети да прикупљају потписе грађана за подршку предлогу те странке за децентрализацију Београда и измену Статута града, најавио је лидер те странке Млађан Динкић.

Суштина предлога који су Уједињени региони Србије представили на Конвенцији регионалног одбора УРС-а, је да се новац од пореза на зараде запослених у престоници, који је Београд добио усвајањем Закона о финансирању локалне самоуправе, преусмери месним заједницама.

"Најмање пет одсто градског буџета, што је око четири милијарде динара, требало би усмерити ка месним заједницама, сразмерно броју становника како би сами грађани могли да одлуче на шта тај новац треба потрошити", рекао је Динкић.

Динкић сматра да од неких општина са више од 150.000 становника треба формирати нове општине као што су Бежанијска коса, Батајница, Дунавски венац, Авалски венац, Посавски венац, Калуђерица, Ресник. 

Месне заједнице би, према предлогу УРС-а, требало да буду преименоване у квартове, чији би грађани бирали председнике на директним месним изборима, додао је Динкић.

Према његовим речима, директно изабрани председници квартова за своју функцију не би добијали новац, већ би радили зато што "воле свој крај".

"Боље 280 председника који воде свој кварт, него један кога ће бити брига што је Миријево читав дан без струје", навео је Динкић.

Децентрализацијом против монопола 

Лидер УРС-а рекао је да Србијом управља неколико људи и да и у економији, и у политици постоје монополи које треба да "разбије" децентрализација.

"Уместо демократије, развила се и наступила централизација и партократија, где неколико људи има монопол у решавању свих проблема, а нису довољно способни да их реше, нити може неколико људи да реши све проблеме", изјавио је Динкић на представљању нове иницијативе за децентрализацију Београда.

Динкић је рекао да "у последњих 20 година политичари засипају јавност великим темама на које нико од грађана не може да утиче и о којим може да се дебатује на телевизији, али од чега нема конкретне користи".

Децентрализација је нужна јер живот чине мале ствари и, како каже Динкић, није ствар у људима који су на власти већ у лошем систему, који треба мењати.

Према његовим речима, 40 милијарди динара колико ће укупно припрасти општинама у Србији након усвајања Закона о финансирању локалне самуправе, многи сада критикују јер тиме "републичка бирократија остаје без тог новца".

На Конвенцији УРС-а у Дому омладине, о децентрализацији Београда, говорили су Сузана Грубјешић, Снежана Самарџић-Марковић, Мирослав Чучковић.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом