петак, 05.08.2011, 14:24 -> 18:09
štampajБез трговине државним интересима
Србија у процесу евроинтеграција неће трговати државним и националним интересима, каже заменик премијера и министар полиције Ивица Дачић. Изазивање напетости и слање специјалних снага на административне прелазе нису били случајни, оцењује Дачић.
Заменик премијера и министар полиције Ивица Дачић рекао је да је Србији у интересу да се проблем на северу Косова реши мирним путем, али и да у процесу евроинтеграција неће трговати државним и националним интересима.
Безбедносна ситуација у Србији је стабилна, без обзира на то што постоје безбедносни ризици условљени кризом на Косову, рекао је Дачић у интервјуу Танјугу.
"Ми смо и раније говорили да постоји жеља да се стално изазива одређена нестабилност и да постоји опасност од преношења сукоба и напетости са територије Косова и Метохије на остатак Србије. Безбедосне снаге су спремне да реагују на сваки покушај изазивања сукоба у Србији, а битно је да је у свим деловима земље, па и тамо где је тињајући сукоб, ситуација мирна", рекао је Дачић.
На питање каква су његова очекивања у решавању актуелне кризе на северу Косова Дачић је рекао да Србија мора да води разумну и рационалну државну политику која неће наседати на провокације, као и да актуелни проблем није случајно изазван и да иза њега стоје и неке међународне снаге.
"То значи да треба да се настави дијалог. Србија треба да преговара с представницима међународне заједнице на Косову и Метохији без обзира на то што многи њихови поступци нису непристрасни ни статусно неутрални", рекао је Дачић.
Министар полиције је оценио да изазивање напетости и слање специјалних снага нису били случајни, нити је случајно време кад је тај покушај темпиран.
"Сигурно да у неким круговима међународне заједнице постоје мишљење да је управо сада тренутак да се изврши додатни притисак на Србију да, у интересу добијања позитивне одлуке Европске комисије начини кораке који би били противни њеним националним и државним интересима", сматра Дачић.
Нови притисак на Србију
Дачић је рекао да је Србија више пута до сада истицала да неће признати независност Косова и Метохије ни имплицитно ни експлицитно, а како су сада нестали разлози и услови у вези с Хашким трибуналом, потребно је било наћи неке друге тачке у којима је најлакше вршити притисак на Србију.
"Тако се може тумачити и ова ратна реторика такозваних косовских званичника и можда и нека врста прећутне сагласности која се добија са западне стране чиме се Хашим Тачи охрабрује на такве потезе", рекао је министар.
Дачић је истакао да је и Србија могла да "удара у ратне бубњеве" да она то не жели и неће, као и што је могла да узврати истом мером и затвори прелазе тамо где Албанци имају интереса да ти прелази буду отворени.
Нагласивши да Србија води велику и јаку дипломатску активност да се дође до мирног и компромисног решења за новонастали проблем на Косову, Дачић је рекао да је Србија јасно ставила до знања да је потпуно погрешна политика наметања решења силом.
За умешаност међународног фактора у најновије догађаје на Косову, по Дачићевом мишљењу, доказ је и сијасет изјава ових дана управо из међународне заједнице о порицању било каквих сазнања или намере да се у инциденту учествује.
"Сви говоре о томе да нису знали за акцију приштинских власти иако је командант Кфора обавестио Еулекс о намери, што значи да су неки, ипак, били информисани. Наравно, сви говоре да Тачијев потез није имао њихову подршку, али треба рећи да највећу одговрност за мир на Косову сносе они који имају инструменте силе, пре свега међународна заједница", рекао је Дачић.
Јасно дефинисан мандат
Заменик премијера и министар полиције нагласио је да, како Србија на КиМ нема ни војску ни полицију, обавеза међународних снага да заштите мир и стабилност и да се строго држе свог мандата који је апсолутно неутралан.
"Сваки акт који би означавао подршку косовским властима и њиховим једностраним акцијама сигурно није део мандата који су добили од међународне заједнице", оценио је Дачић.
Упитан да прокоментарише информације да су у паљење прелаза Јариње биле умешане и неке криминогене структуре из Србије, Дачић је рекао су све приче о томе да је север Косова легло криминала само изговор да се силом нападне и освоји север Косова и тако интегрише у такозвану независну државу Косово.
"Цео свет зна да је центар криминала, нараочито трговине наркотицима, људима и оружјем у албанском делу КиМ. Постоје информације о томе да су неке личности из криминогених структура имале везе с тим и то за нас није спорно", рекао је Дачић.
Дачић је истакао да су они тиме начинили огромну штету српским интересима на КиМ, али да то не треба да баци у други план оне који су изазвали кризу и покушали да промене стање на терену.
Подсетивши да је Србија учинила много, нарочито у последњих неколико година када је начинила велике кораке ка достизању европских стандарда, Дачић је рекао и да Србија очекује да када се разговара о њеној кандидатури важе исти принципи који су важили за друге земље, ни мање ни више.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар